Priit Simson

Mitmekordne minister Marko Pomerants iseloomustas „Aktuaalses kaameras” nelja peaministrit, kelle käe all ta on töötanud, ja rõhutas Jüri Ratase puhul eelkõige kodust kasvatust.

Meie toimetuste esindajad valisid Ratase 2017. aasta kõige mõjukamaks eestlaseks. Kindlasti on ta väärikus, viisakus ja tihti lausa hämmastav vaoshoitus omadused, mis on aidanud tal tippu jõuda ja seal püsida. Nimest olenemata on peaminister üldiselt mõjukas inimene, aga mitte alati kõige mõjukam. Ratase edu üks eeldus, mis pole seotud tähtsa ametiga, ongi just inimlikkus ja kodune kasvatus.

Veider iseenesest, et me viisakust tema puhul nii teravalt märkame. Või märkame me teda vaadates tegelikult teiste, eelkõige poliitikute massilist ebaviisakust? Käratsemist, labast teravmeelitsemist ja varjamatut pahatahtlikkust. Kõik see on Ratasest mööda läinud, kuigi teda on aastaid ümbritsenud „parimad õpetajad”. Ka see on oskus, eristada õiget valest või lühikest rõõmu pikaajalisest stabiilsusest.

Ratas tõendab, et ka head ja siirad inimesed saavad (poliitikas) läbi lüüa. Alati ei pea olema kompromissitu sõdalane või lihtsalt jõhkard.