Paul Himma Foto: Karin Kaljuläte

Kui siinkirjutaja lavastaja Arne Mikule helistab ja küsib, mis põhjusel ta Tallinnas asuvasse Patria 2 looži kuulub, muidu nii joviaalne ja jutukas mees hetkeks vakatab. „See on isiklik asi. Ma ei soovi sellest kõnelda. Ma ei ole enam regulaarselt looži tegevusest osa võtnud,” Mikk justkui vabandab küsija ees.

Ta lõpetab kõne, soovitades pigem küsida looži Patria 2 kuuluvalt Voldemar Prometilt. Prometit teatakse rohkem EBS Educationi – sellele kuulub EBS-i koolituskeskus – nõukogu liikmena. Ta on hoidnud kätt mitme Eesti mõistes hiigelprojekti pulsil. Tuntuim neist on kunstimuuseum Kumu.
Patria 2 kuuluvad peale Miku ja Prometi ka Tallinna kommunaalameti kauaaegne juht Ain Valdmann ja Tallinna keskkonnaameti endine šeff Tõnu Tuppits.

Suletud suud

Praegune vabamüürlaste suurmeister Anti Oidsalu, mitmest loožist läbi käinud mees, pärib algatuseks siinkirjutaja võimaliku looži kuulumise kohta. „Ei kuulu,” saab ta teada. See annab Oidsalule hoogu juurde väitmaks, et sel juhul ei olevat meil millestki rääkida. Jõuan siiski küsida, et mida täpsemalt tähendab seltsi tegevuse eesmärgiks seatud „ oma liikmete kõrgete moraalsete omaduste väljakujundamine ja selle kaudu inimkonna arengule kaasa aitamine”? Oidsalu: „Meie hoolitseme enda vaimse kasvatuse ja sisemise distsipliini eest. Selle kaudu on võimalik ka inimkonna arengule kaasa aidata,” on ettevõtja veendunud.

Haapsalus asuvasse Rotalia nr 6 looži kuuluv koertekasvataja Koit Latik ei vasta samuti sisuliselt ühelgi küsimusele.

Mati Maanas, 1995. aastast vabamüürlane, täpsemalt Patria 2 looživend, on Eesti evangeelsele luterlikule kirikule kuuluva kinnisvaraettevõtte Kiriku Varahaldus OÜ ainuke juhatuse liige. Maanas kirjutas pisut pikemalt, tänas lahkelt pöördumise eest, kuid tagamaid ei paljastanud.
Eesti Biokeskuse haldusdirektor Ain Laving – Ugandi 4 looži liige – vaikib enda sõnul seetõttu, et kardab paranoilist vihkamist ja rahva rumalust.

„Kahjuks mentaliteet Maarjamaal paigutab meid samasse gruppi Pihkva oblasti äärealadega. Seepärast võib ette kindel olla, et taolise teema käsitlemine pressis ärgitab vaid vaimupimeduse manifestatsiooni ja lausvihkamist. Ei taha selles osaleda,” märgib Laving.

Ka telesaatejuht Indrek Treufeldti on seostatud vabamüürlastega. Treufeldti sõnul on tõsi, et tema kui Tallinna piiskopliku toomkoguduse juhatuse ja nõukogu liikme ümber tiirlevad vabamüürlased, teda on isegi ääri-veeri looživennaks kutsutud, kuid seltsiga liitunud tema ei ole. Tee või tina, ei ole! „Võin, käsi piiblil, vanduda, et mina ei ole vabamüürlane,” rõhutab saatejuht.

Treufeldti juurde on üks koguduse liige tulnud jutuga, et Indrek oleks justkui sobiv kandidaat, sest ta on tõsine ja intelligentne inimene. Temas pole kerglust, kuid seevastu võib ta uhkust tunda laia silmaringi üle. Miks Treufeldt seni looživendade kutsetele vastu on puigelnud? „Mulle ei imponeeri nende äärmiselt hierarhiline ja rituaalne kombestik. Ma olen ilmselt liiga isepäine, et end kellelgi lihtsalt kuhugi seltsi kuulumise nimel tõestama hakata,” lisab Treufeldt. Ta ütleb, et aeg-ajalt, kohtudes enda vanade kolleegidega, tekib tal kahtlusi, kas mitte nemadki ei ole liitunud vabamüürlastega. „Kui inimene hakkab tõsimeelselt rääkima pühast graalist ja templirüütlitest, siis...” muigab saatejuht.Vabamüürlased Eestis

Valik Eesti vabamüürlaste seltsi 2008. aasta üldkoosolekul osalenuid:

Urmas Karileet, endine riigikantselei osakonnajuhataja Ain Saarmann, endine majandusminister

Jaak Ratassepp, VM Koolitus

Ants Urvak, Oracle Nederland BV Eesti filiaali juhataja

Paul Himma, Rahvusooper Estonia ja Vene teatri endine juht, pildil

Arne Mikk, lavastaja, Estonia loominguline juht

Anti Oidsalu, endine Estonian Airi ja Pakterminali juht

Ain Laving, Eesti Biokeskuse haldusdirektor

Kristjan Zobel, TÜ taimede evolutsioonilise ökoloogia professor

Toomas Sildmäe, kunagise Hansapanga üks asutaja

Koit Latik, Läänemaa endine metsandusjuht

Andres Kampmann, Oru kooli direktor

Teet Lainevee, Mustamäe haigla endine peaarst

Voldemar Promet, ettevõtja

Mati Maanas, Kiriku Vara­halduse juhataja

Ivar Kallion, Tallinna endine linnapea

Ain Valdmann, Tallinna kommunaalameti juht

Tõnu Tuppits, Tallinna keskkonnaameti endine juht

Arne Kaasik, looduskaitse­tegelane ja loodusfotograaf

Äriregistris nimetatud

vabamüürlased:

Joel Tammeka, endine rallisõitja

Arno Köörna, emeriitprofessor

Raido Rüütel, endine rallisõitja

Aksel Treimann, endine tööstus- ja energeetikaminister

Peeter Tenjes, astrofüüsika professor

Toomas Peek, ärimees ja kaitseliidu meredivisjoni juht

Peep Siimon, ESCO AS-i juhatuse liige