Foto: Ilmar Saabas

Poliitika vs kultuur 1 : 0
Lõppenud nädalal põrkusid taas õnnetul kombel kultuur ja poliitika. Tallinna ülikooli ettepanek anda silmapaistvale Eesti kirjanikule erikorras kodakondsus takerdus vähemalt näiliselt valitsusparteide mitteametlikesse kokkulepetesse. Võimalik, et oli kokkulepe sel aastal kodakondsust mitte anda, kuid sama hästi võib kahtlustada ka poliitikute hirmu enne valimisi rahvuslikult meelestatud valijaid vihastada. Juhtum näitab sedagi, et säärased suuremeelsed riiklikud žestid tuleks usaldada sõltumatule komisjonile, kuhu võiksid – ja isegi peaksid – kuuluma ka kultuuriinimesed.

Hüvastijätt Priisle kaartega
Soovitan sel nädalavahetusel minna Lasnamäel asuvasse Priisle Maximasse. Tõsi, see pood on suletud, aga seda paremgi, sest nii saate rahulikult pöörata pilgu taeva poole, kus kõrguvad Priisle kaared. Väga võimalik, et sel nädalavahetusel näete ühte Lasnamäe kahest skulptuurist viimast korda – kaared lõhutakse esmaspäeva hommikul maha, et Maxima saaks kahe X-i võrra laieneda. Kurb, et Lasnamäest on saanud koht, kus laiuvad hüpermarketid ja kõrguvad tornelamud ning kunsti kaudu keegi elukvaliteeti parandada ei soovi.
Valgusinstallatsioon Priisle turu väraval
Foto: Priit Simson

Birgit Püve portreed Berliinis
Endine Eesti Ekspressi ajakirjanik Birgit Püve, kes kümne aasta eest võitis Bonnieri preemia, avas isikunäituse Berliinis Eesti saatkonnas. Saksamaa pealinnas on see tal esimene kord end üksi näidata, kuid rahvusvahelise tuntuse poolest on ta üks Eesti foto eesrindlasi. Näiteks sügisel võitis tema foto kaksikutest Braianist ja Ryanist, kes hoiavad kana, Londoni portreegalerii konkursil kolmanda koha. Ka Berliinis näitab Püve oma meisterlikkust portretistina.
Kaader Birgit Püve fotoseeriast “Elada mitmuses”
Foto: Birgit Püve
Kohe-kohe valmis kunstnikud näitusel
Tallinnas õppivad kunstidebütandid näitavad ennast Tartus näitusel „LOADING ... 100%” ja kui on soovi näha, mis toimub nende noorte peas, kes on kohe astumas iseseisva loojaisiksusena kunstiskeenele, tuleks väljapanekut külastada. Näitus on ulatuslik – koondab EKA vabade kunstide magistrantuuri graafika, maali, skulptuuri- ja installatsiooni, fotograafia ja uusmeedia õppesuundade tudengite töid.
Näituse plakat