Paul Delvaux (1897–1994) „Soengud naistele”. 1933. Õli (erakogu, deponeeritud Musée d’Ixelles’i Brüsselis) Foto: Repro

Sürrealismi klassika Kumus

Kumu suures saalis avatati neljapäeval sürrealist Paul Delvaux’ loomingu näitus, mis kannab pealkirja „Unest ärkaja”. Kumu kuraator on näitust kirjeldanud nõnda: „Delvaux’ maalide tavatu, sageli salapäraseid naisakte kujutav universum eirab igasugust ratsionaalset ja üldkehtivat loogikat, pakkudes meile võtit unenäolisse ja poeetilisse tegelikkusesse.” Miks mitte võtta end tunniks-paariks lahti igapäeva hallusest ja siseneda nihestatud dimensiooni, kus ootamas kummalised poolpaljad daamid? Näitus jääb avatuks 12. märtsini 2017.
Ain Lutsepp
Foto: Vallo Kruuser

Teatriliit valis Lutsepa tagasi

Esmaspäeval Teater NO99-s peetud Eesti teatriliidu üldkoosolekul otsustati, et teatriliidu esimehena jätkab endine Draamateatri näitleja Ain Lutsepp. 1954. aastal sündinud Lutsepp, kes sai tuntuks juba lapsnäitlejana filmis „Kevade”, jääb liitu juhtima aastani 2020. Lutsepp on ka riigikogu liige – ta kandideeris 2015. aasta riigikogu valimistel Eesti Vabaerakonna nimekirjas ja kogus 4109 häält.

Alveri preemia Feldmanisele ja Urgasele

Neljapäeval selgus, et parima ilukirjandusliku debüüdi auhind, Betti Alveri kirjanduspreemia läks jagamisele Andris Feldmanise (romaan „Viimased tuhat aastat”) ja Silvia Urgase (luulekogu „Siht/koht”) vahel. Žüriisse kuulusid mullune laureaat Piret Jaaks, Kätlin Kaldmaa, Hanna Linda Korp, Margus Lattik ja Hannes Varblane. Alveri kirjandusauhinda annab igal aastal välja Eesti kirjanike liidu Tartu osakond. Poetessi testamendi kohaselt pälvib selle parim hingedepäevade vahelise perioodi jooksul ilmunud debüütteos luule, proosa või draama vallas. Preemiasumma oli tänavu 1700 eurot.