Moonika Siimetsa "Seltsimees laps" Foto: Pressimaterjalid

Oodata on ajaloofilmide buumi

Millal veel minevikku vaadata, kui mitte 100. sünnipäeval? On loogiline, et kuuest EV100 mängufilmiprojektist nelja sündmustik toimub ajaloolises keskkonnas. Vaatajana pean heaks uudiseks, et üleekspluateeritud 1940-ndad jäeti täiesti kõrvale. Teisest küljest on kahju, et muinasaja märulit pole niipea loota, ehkki Ümera-filmist on räägitud üle 12 aasta. Õnneks kavatseb Raimo Jõerand filmilinale tuua 1917. aasta, mis on Eesti ajaloos kindlasti üks filmilikumaid. Ta valib portreteerimiseks tolle aja cool’i trio: Underi, Tuglase ja Adsoni. Loodetavasti ei suhtu film neisse auväärsetesse isikutesse liiga pieteeditundeliselt, vaid naudib revolutsioonilist põlemist, meelemürke ja kombelõtvust tulvil alusmaterjali täiel rinnal.

Bond on endiselt moes

Esmaspäeval Briti vaatajate ette jõudnud Bondi-film „007 Spectre” (selline on pealkiri Eesti levitaja vahendusel, originaalis lihtsalt „Sceptre”) murdis avapäeval vaatajarekordi. Eestis ja mujal maailmas linastub film 6. novembrist. Peategelast mängib endiselt Daniel Craig, Bondi-tüdrukut Léa Seydoux ja vaenlast Christoph Waltz. Eriti viimane punkt kõlab väga hästi.
Kaader filmist

Kunstnikud riigipalgale?

Kultuuriministeerium tutvustas sel nädalal ideed hakata viiele kunstnikule ja viiele kirjanikule riigieelarvest aastapalka maksma, ilma et sellega kaasneks otseseid kohustusi. Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Laine Randjärv pakub, et palk võiks olla kultuuritöötaja keskmine sissetulek ehk 830 eurot.