Karl-Sebastian Võhma (vasakul) ja Toomas Patrik Parijõgi armastavad laval olla ja proovi teha, sest siis saab palju nalja. Fotod: Jan Henrik Pärnik

Viinistul, kus etendus toimub, on mõnusalt soe. Rannakülas puhuv meretuul pehmendab mujal valitsevat leitsakut. Kell on seitse õhtul, kuid Viinistu katlamaja-teatrisaalis on lavaproovid veel täies hoos. Etenduses kaasa löövatel poistel on parajasti vaba aeg, mille nad veedavad sadamas ringi uidates ja ilma nautides. „Sellist suve pole ammu olnud,” meenutavad nad.

Rakvere reaalgümnaasiumi 3. klassi õpilane Toomas Patrik Parijõgi (10) kehastab lavastuses president Konstantin Pätsi pojapoega Mattit. Tema klassivend Karl-Sebastian Võhma (10) on koguni kahes rollis, mängides nii kolonel Grabbi poega Hellarit kui ka Pätsi teist pojapoega Hennu.

Poisid Viinistu katlamaja-teatrisaali terrassil ilusat ilma nautimas.
Jan Henrik Pärnik

Toomas Patrik sai näitlemispisiku oma vanemalt õelt, kes osales näiteringis ja on poisi sõnul suur teatrifänn. „Mõtlesin, et näitleja on nii tore olla, et tahan ka näitlejaks saada,” innustas teda õe eeskuju. Matti on tema esimene roll suurel laval, varem on ta osalenud lasteaiaetenduses Eesti riigipeana. „Meie lasteaiarühm tuli Eesti vabariigi 97. sünnipäeval mõttele, et teeme Eestile kingituseks presidendi vastuvõtu. Kuna minu nimi on Toomas nagu presidendilgi, siis olin peaosas ja mängisin presidenti,” kirjeldas ta oma lasteaia lõpuaastal tehtud lavadebüüti. Presidendiamet poissi siiski ei ahvatle ja endiselt on tal sihiks näitlejakarjäär.

„Mõtlesin, et näitleja on nii tore olla, et tahan ka näitlejaks saada,” sõnab Toomas Patrik Parijõgi.

Karl-Sebastianil on kogemus 2016. aastal etendunud lavastusest „Aleksei Karenin”, kus ta mängis Anna ja Aleksei poega Serjožat ja pälvis rolli eest tunnustust mitmelt arvustajalt. Serjoža rolli peeti keeruliseks, kuid noore näitleja sõnul on Hellari mängimine tema jaoks hoopis vaevanõudvam. „Teksti on kindlasti vähem, aga roll ise on raskem – liikumised ja kõik muu,” arutleb ta, viidates nõudliku lavastaja Aleksandr Ogarevi detailsetele näpunäidetele laval liikumise kohta.

Karl-Sebastiani ja Toomas Patriku sõnul ei valmistanud oma tegelaskujude teksti päheõppimine neile raskusi.
Jan Henrik Pärnik

Noortele näitlejatele meeldib laval olla ja proovi teha, sest siis saab palju nalja. Poisid on endale leidnud ka uue sõbra, Elina Reinoldi poja Jakopi, kes küll lavastuses ei osale, kuid käib emaga proovides kaasas. Pauside ajal saavad lapsed koos lõbusalt aega veeta.

Pöialt hoiti Argentinale

Tüütuks peavad poisid näitlemise juures seda, kui tuleb tagaruumis oma järge oodata. „Kõige raskem on see, kui sa ei saa laval olla, vaid pead tagaruumis istuma,” ei meeldi Toomas Patrikule tegevusetult olla. „Kohe tahan lavale minna, nii suur kibelus on...”

„Jah, see on tõeline piin,” nõustub Karl-Sebastian ja lisab: „Või kui laval on mingi lahe koht ja sa tahad seda vaadata, aga ei saa, sest oled lava taga.”

Noored näitlejad Viinistul lavaproovis
Jan Henrik Pärnik

Näib, et poisid on tõepoolest lavale loodud.

Vaba aeg on poistel proovide tõttu üürike, kuid nad kasutavad seda tegusalt. „Veedame suve mõnusalt – ujume ja mängime võrkpalli,” võtavad nad soojadest ilmadest viimast.

Karl-Sebastian käib ka jalgpallitrennis. Äsja lõppenud jalgpalli MM-il hoidis ta pöialt eelkõige Argentinale, kes langes välja kuueteistkümnendikfinaalis. „Siis olin Belgia poolt ja kui Belgia välja langes, olin Prantsusmaa poolt ja tema võitiski,” rõõmustas ta Prantsusmaa triumfi üle.

Toomas Patrik jalgpalli ei mängi, kuid tegeleb võrkpalli ja tennisega. Jalgpalli MM-i jälgis ta siiski huviga. Temagi lemmikuks oli algul Argentina, hiljem elas ta kaasa Uruguayle, Belgiale ja lõpuks Prantsusmaale.

Draamateatri näitleja Raimo Pass, kes „Kostjas ja hiiglases” mängib kolonel Grabbit, kiidab Karli ja Toomase hoolsust. „Poisid on tublid. Mind hämmastab, kui hästi nad püüavad kinni ja jätavad meelde kõik, mis vaja,” ütles ta. „Eks nad mõnikord unustavad end stseenide vahetuste ajal mänguhoogu ka, siis tuleb neid tagasi kutsuda.”

„Eks nad mõnikord unustavad end stseenide vahetuste ajal mänguhoogu ka, siis tuleb neid tagasi kutsuda,” sõnab Draamateatri näitleja Raimo Pass.

Pass on Karl-Sebastianiga varem lava jaganud Tapa raudteejaama saalis etendunud „Aleksei Kareninis”. Viinistu katlamaja saal on Passi sõnul tunduvalt suurem ja nõuab näitlejatelt tugevamat häält. „Karlil oli alguses raske valju häält teha, aga nüüd ta on sellest jagu saanud,” tunnustab Pass noore lavapartneri edusamme. „See on raske saal, isegi päris näitlejatel on siin raske rääkida.”

Toomas Patrik Parijõgi ja Karl-Sebastian Võhma
Jan Henrik Pärnik

Andekaid poisse võib laval näha juba 25. juulil, mil „Kostja ja hiiglane” Viinistu katlamaja-teatrisaalis esietendub.