Kui linnahall poleks muinsuskaitse all, oleks see aastatuhande vahetusel maha lammutatud, meenutab hoone autor Raine Karp Hendrik Osula
Linnahall on nõukogude aja lõpupoolest üldse üks halvemini ehitatud ja kehvema kvaliteediga hooneid, mille ehitasid vabakäiguvangid ja sõjaväelased, meenutab tipparhitekt Raine Karp enda projekteeritud hoone sündi.
Raine Karpi (77) on sõimatud nii nõukaaegseks õukonnaarhitektiks kui ka tituleeritud isepäiseks loojaks ja elavaks klassikuks. Peale linnahalli on Karp loonud kunagise Sakala keskuse, postimaja, rahvusraamatukogu, välisministeeriumi hoone.

Linnahalli katuselt avaneb kurb ja trööstitu pilt. Mahajäetud koloss laguneb igast otsast. Kõik detailid, millele on küüned taha saadud – olgu need vihmaveerennide võred või malmist restid – on maha kistud ja ära tassitud. Siin-seal paljastab lagunev maja kohutavat ehituspraaki, mis on peidetud 1980. aastaks kiiruga valminud hoone fassaadikivide taha. Tegelikult tuleks kogu tohutu hoone betoonkarkassini lahti võtta ja uuesti korralikult üles laduda.

Avalehele
95 Kommentaari
Loe veel: