repro

Maapäeva vanemate nõukogu koostatud ja 21. veebruaril 1918 vastu võetud „Manifest kõigile Eestimaa rahvastele” teatas iseseisva Eesti Vabariigi väljakuulutamisest ja oli selle emotsionaalne alusdokument.

Manifesti luges esimest korda avalikult ette maapäeva Pärnust pärit saadik Hugo Kuusner 23. veebruaril 1918 kl 20 Pärnu Endla teatri rõdult.

Selle põhjal taotles Kuusner 23. veebruaril 1937, et aastapäeva tähistataks 21. või 23., mitte 24. veebruaril. Riigiarhiivi toonane direktor Gottlieb Ney uskus, et Eesti Vabariigi alguspäevaks tuleb pidada 24. veebruari 1918, kui pealinnas kuulutati välja iseseisvus ja kõrgeim võim läks ka tegelikult selleks valitud organite kätte.

Tänavu 25. veebruaril on reaalkoolis kavas meenutada seni teenimatult varju jäänud ajaloosündmust. Nimelt möödub sel päeval kell kümme minuti pealt sada aastat esimese ajutise valitsuse esimesest töökoosolekust, kus osalesid Konstantin Päts, Jüri Vilms, Jaan Poska, Juhan Kukk, Jaan Raamot, Andres Larka, Willem Maasik, Ferdinand Peterson ja Peeter Põld.

„Manifesti kõigile Eestimaa rahvastele” avaldas ka 1918. aasta 25. veebruari Päewaleht, kuid olgu lisatud, et Kuusneri etteloetud manifest ei olnud päästekomitee lõpliku versiooniga identne.