Hongkongis möllavad ühed ajaloo suuremad meeleavaldused, sest sealsed elanikud kardavad, et neile lubatud vabadusi tahetakse tasahaaval piirata. Nimelt kaalub Hongkongi parlament seaduseelnõu, mis võimaldaks hakata kurjategijaid Hiinale välja andma. Pühapäeval tuli selle vastu meelt avaldama peaaegu iga seitsmes Hongkongi elanik.

Esmapilgul võib algatus panna õlgu kehitama. Hongkong on Hiina rahvavabariigi erihalduspiirkonnana seni nautinud eritingimusi ja suurt autonoomiat. „Ühe riigi, kahe süsteemi” poliitika näeb ette, et Hongkong kuulub küll Hiina alla, kuid sel on ulatuslik tegutsemisvabadus: eraldi valuuta, oma sõltumatu kohtusüsteem ja tsiviilteenistus. Veel saab Hongkongis vabalt internetti kasutada ja ajakirjandus ei pea tsensuuriga eriti arvestama.

Eriolukord hakkas kehtima 1997. aastal, mil Hongkong läks Briti võimu alt Hiinale tagasi. Kokkuleppe järgi kehtib see 2047. aastani. Mis saab pärast seda, ei tea keegi. Hongkongi praegused suhted Hiina keskvalitsusega on keerulised ja arenemisjärgus, kirjutab New York Times. Meeleavaldajate jaoks ohustab seaduseelnõu kodanikuvabadusi, mille poolest Hongkong nii kuulus on.

Avalehele
10 Kommentaari
Loe veel: