Lahendamata mõistatused. Repro

Koondada ühtede kaante vahele tsivilisatsiooni 39 müsteeriumit, mis pole lahendust leidnud, on väärt idee.

Neil, kelle maailmapilt on laiem, raamatust liiga palju uut ei leia. Küll aga on hea üht-teist meelde tuletada ning varemloetu taaskord läbi käia. Olgu kohe öeldud, et müsteeriumeid liiga põhjalikult ei käsitleta, kuid huvi korral võib igaühe kohta leida netiavarustest piiramatus koguses materjali ning suur osa saladusi on lahatud põhjalikult ka raamatuis.

Mis pisut häirib, on autori kohatine skeptilisus, millega ühele või teisele võimalikule selgitusele vesi peale tõmmatakse. Aga nojah, eks enamus inimkonnast proovib kõiki ja kõike lahata olemasolevate teadmiste baasil ega soostu tõdema, et tegelikult ei tea me suurt midagi.

Näiteks on kõige vastuvõetavam seletus Platoni kuulsale Atlantisele, et vanakreeka filosoof mõtles selle välja. Võimalik, aga see, et Atlantist ei ole leitud, pole veel tõestus ulmelise linnriigi mitteeksisteerimise kohta.

Stonehenge, Nazca jooned... Me tõesti ei tea, kuidas ja milleks ehitati Inglismaale megaliitidest sõõr ja joonistati Peruu kõrbe biomorfseid glüüfe. Millist lugu jutustab tulevikule Rosslyni kabel? Kas kullalinn El Dorado on olemas? Kas Rennes-le-Chateaus leiti tõesti viide Jeesus Kristuse järeltulijate kohta?

Raamatu teises osas otsitakse vastuseid salapäraste sündmuste kohta. Kuhu kadusi Roanoke’i koloonia ja Eilean Mori tuletornivahid? Mis põhjustas Tunguusi katastroofi?

Kummalised vaatlused. Kas saatan tõesti jalustas Devonshire’i lumel? Miks ei avalda Vatikan tegelikku Fatima kolmandat ilmutust? Loch Ness ja UFO-d, jeti ja viljaringid...

Mõistatuslikud esemed. Kas Fuente Magna kauss viitab Atlandi-ülestele sidemetele vähemalt 4000 aastat enne Kolumbust? Miks ei suudeta dešifreerida kirja Phaistose kettal? Kas seaduselaegas oli elektrisalvesti ja kuhu see kadus? Kas Antikythera mehhanism oli arvuti?

Palju küsimusi seega, aga vähe pädevaid vastuseid.