----

Inimkõrv taimehääli ei kuule. Nende püüdmiseks konstrueeris Bonni ülikooli füüsikadoktor Frank Kühnemann spetsiaalse lasermikrofoni. Taimed häälitsevad tavaliselt ohuolukordades. Hääl tekib etüleengaasi eraldumisel. Näiteks avastas Kühnemann, et liigniiskuses kasvav kurk hakkab nutma juba tükk aega enne seda, kui tema pinnale tekivad seenhaigusest tulenevad plekid, vahendab SL Õhtuleht.

Doktor Kühnemann kinnitab, et juur- ja puuviljad ning lilled on palju targemad, kui me seni arvata oskasime. Ta väidab, et etüleengaasi eritamisega annavad taimed teistele taimedele märku neid sööma tulnud kahjuritest.

Nii et taimedel on tõesti tunded. Mida aga tähendab see inimestele? Ennekõike seda, et taimedega tuleb rääkida ja neid peab ka kuulama. On ju varemgi arvatud, et vaasi toodud lilledega kõnelemine aitab neid stressist üle ja pikendab nende eluiga.

Kühnemanni avastus on ajalehe The Times arvates hea uudis kõigile põllumeestele ja aiapidajatele. Taimede häält kuulates saab nende haigustest teada tükk aega enne seda, kui ilmuvad silmaga nähtavad tunnused.