----

Lisaks n-ö tavaajakirjanduse kaasajastumisele tekkis hulganisti uusi ja senitundmata väljaannete liike, mis suunatud mõnevõrra teistsuguse uudishimu rahuldamisele kui uudisajakirjandus. Lisaks seksiväljaannete võidukäigule murdis jõudsalt läbi para-ajakirjandus ehk parapsühholoogiaga tegelev žurnalistika.

1990-ndate alguses hakati esimese pääsukesena välja andma kuukirja Päikesetuul, seejärel tuli Paradoks B. Ajalehepaberile trükitud väljaannetes ilmusid lood surnud hingedest, kes teispoolsusest tagasi kummitama tulevad, ülikuum teema oli UFO-d. Lisaks veel paranormaalsed kohad ja inimesed üle maailma – Bermuda kolmnurk, “kadunud manner” Atlantis, Sathya Sai Baba. Kui nimetada vaid mõnda. Katmata ei jäänud nõidade ning needuste teema, rääkimata astroloogiast. Seda kõike oli väga huvitav ja meelelahutuslik lugeda, sest keda siis kummitused või tulnukad külmaks jätavad. Alguses vähemalt.

Vahepealsete aastate jooksul avati ja suleti mitu ajakirja – Maagiline Maailm, Universum... Alles on jäänud neli väljaannet. Paradoks B on kaotanud nimest “B”, lisaks ilmuvad veel Päikesetuul, Kolmas Silm ja Avanemine. Kõige märgatavam muutus on toimunud ajakirjade välimuses – kunagisest ajalehepaberil väljaannetest on saanud läikivad kriitpaberil ajakirjad. Kummitusejutte on neis väga vähe, samuti on kaotanud aktuaalsuse tulnukad. Ajakirjad on spetsialiseerunud pigem alternatiivsele mõtlemisele ja meditsiinile kui anomaaliatele.

Selgeima suunitlusega neljast ajakirjast on Kolmas Silm, mille kaanesõnum teatab, et tegemist on alternatiivmeditsiini ning rahvaravi kuukirjaga, ning seda ka sisus kenasti paika peab. Kolmanda Silma detsembrinumbris räägitakse muu hulgas, kuidas uue aasta algul hingerahu luua ning iseloomustatakse inimtüüpe nende toiduvaliku järgi.

Kirjastus Sünnimaa annab peale Kolmanda Silma välja ka Paradoksi, mis sarnaneb sisult enim parapsühholoogia ajakirjanduse algusaegadega. Teispoolsusest, ajarändudest ning seksist kirjutav ajakiri on nagu para-action, mida vahelduseks uudistele lahe lugeda.

Avanemine on püsivalt ilmunud juba 1995. aastast. Aasta esinumber on läbivalt astroloogiakeskne, kuid ajakirjas kajastatakse üldiselt teisigi teemasid. Avanemise peatoimetaja Anne-Liis Õiguse sõnul on ajakirja eesmärk abistada inimesi nende sisekaemuse tegemisel, ”avanemisel”, olgu selleks siis vaimne või tervislik lähenemine. Samuti on ajakiri aastate jooksul tunduvalt Eesti-kesksemaks muutunud.

Mitmeaastaselt pausilt tagasi tulnud Päikesetuule sisuks on kaanel kirjas kultuur, filosoofia ja religioon, sisus on nii filosoofiat kui religiooni, kultuurist ei tea öelda. Transpersonaalse psühhiaatria teke, natuke Pekka Himanenist, natuke Sokratesest. Tilgake religioonist, Maailma Sotsiaalfoorumist ja vandenõuteooriatest.

Päikesetuule ilmumisgraafik on ka veidi paranormaalne. Näiteks Lehepunkti ajakirjade nimistus on ta kirjas kuuväljaandena, kuid tegelikult ilmub 4-6 numbrit aastas ning seoses muutliku ilmumisgraafikuga ettetellimusi ei võeta.

Parapsühholoogiliste ajakirjade lugejaskonna suurust ei ole täpselt mõõtnud keegi, fakt on see, et kullaauk nende tegemine pole. Täpsemalt öeldes tehakse ajakirju praktiliselt põlve otsas, mistõttu tuleb anda au tegijate visadusele.

Ette võib heita tehnilise poole puudulikkust – näiteks illustratsioonide autorid on märgitud vaid arvutigraafika puhul, fotod on anonüümsed, samuti on teinekord tekstid erinevas fondis, mille nägemine kujundusgurudel juuksed halliks ajaks.

Tuleb siiski tunnistada, et n-ö alternatiivajakirjade lugemine on tervendav vaheldus, sest olgu selle “teise maailma” ja maagilisusega kuidas on, tuletavad nad meelde, et peale argiaskelduste tasub aeg teinekord maha võtta ning enesesse süüvida. Kristallkuuliga või ilma.