Põletused on üks osa olmetraumadest. Enamasti tekivad põletused kokkupuutest lahtise tulega (tulekahju, lõke), tuliste esemetega (pliit, triikraud, tuline grill), tulise vedeliku sattumisel kehale (tee, kohv), tulisest aurust (saunas, keetmisel, küpsetamisel ahjus) või päikesest (ka solaariumipõletus). Ka naha kokkupuutel keemiliste ainetega võivad tekkida põletused.

Põletused jaotatakse:

I aste – punetav nahk; II aste – vesivillide teke, naha kahjustus; III aste – naha ja naha aluskoe kahjustus, kudede kärbumine.

Päikesest tingitud nahapunetuse korral määri nahka põletuse puhul kasutatavate kreemide või geelidega. Joo palju vett, vajaduse korral võid võtta valuvaigistavat tabletti.

Olenevalt põletusest tingitud traumast, tuleb kannatanule abi anda. Kui tegemist on lahtise tulega, tuleb leek võimalikult kiiresti summutada ning kui võimalik, siis põlenud kehaosa riietest vabastada.

Et vältida koe edasist kahjustumist, tuleb ülekuumenenud kehaosa võimalikult kiiresti maha jahutada. See kehtib ka teiste põletuste puhul. Kudede mahajahutamiseks aseta põlenud kehaosa 10–15 minutiks jaheda voolava vee alla. Ära kasuta jääd, sest see võib omakorda kudede kahjustusi põhjustada.

Põletushaav hoia puhtana, sinna ei tohi peale panna mingeid salve, kreeme, õlisid ega kasutada muid nn rahvatarkusi. Põletushaav kata steriilse sidemega. Kui seda käepärast pole, siis puhta lina või rätikuga. Olenevalt põletuse ulatusest tuleb kutsuda kiirabi või pöörduda  ise traumapunkti.

Kui põletus on tekkinud keemiliste ainetega kokkupuutel, on soovitatav kahjustatud kohta hoida voolava vee all isegi kuni kaks tundi. See aitab kemikaali haavast välja uhtuda.

Kui põletuse tagajärjel on nahale tekkinud vesivill ja see ei ole katki läinud, siis ära seda villi katki tee. Hoia villi tervena, sest sellega hoiad ära haava saastumise. Samuti on tõenäoline, et kui paned sellele villile peale hüdrokolloidse plaastri, siis hilisemat armi sinna ei jää. Kui vill on siiski katki läinud ja kahjustunud koht leemendab, tuleb see puhtana hoida või vee all puhastada. Kasutada võiks põletuse puhul kasutatavat plaastrit või puhast sidet. Ka katki läinud villile pole vaja peale panna ühtegi kreemi ega aerosooli.

Ka esialgu kerge kahjustusena tundunud haavad võivad muutuda põletikuliseks ja vajada arstiabi. Ei ole vaja jääda ootama, et põletikuline haav iseenesest paraneks. Pöördu traumapunkti, seal vaadatakse haav üle ja antakse täpsed juhised.

Panthenol

pihusti

•• Sisaldab dekspantenooli. Kasutatakse kergete nahakahjustuste (päikesepõletused, keevast veest või aurust tekitatud põletused) raviks. Dekspantenool kiirendab kudede taastumist, seetõttu sobib see ka marrastuste, kareda lõhestunud naha ja muude väiksemate nahakahjustuste korral.

Bepanthen

SALV

•• Sisaldab dekspantenooli, mis muundub rakkudes pantoteenhappeks ja toimib seega B5-vitamiinina. Pantoteenhape osaleb raku ainevahetuses ning seda on vaja naha ja limaskestade regeneratsiooniks. Salv kiirendab kergemate põletuste ja marrastuste paranemist.

Päikesepõletuse korral peaks nahka salviga määrima mitu korda päevas. Sobib igas eas inimestele.

Burnshield 

HÜDROGEEL

•• Sisaldab tugeva antibakteriaalse ja -septilise toimega teepuuõli. Väga paljude kasutusalade poolest tuntud teepuuõli sisaldab eri põletuskahjustuste raviks kasutatavat hüdrogeeli. Niisutab, jahutab ja rahustab päikesest põlenud nahka ning väldib villide teket. Võib kasutada ka näonahal. Lastele ohutu.

Aloe

GEEL

•• Sisaldab Aloe vera mahla, pantenooli, kummeliekstrakti ja betaiini. Aaloel on põletiku- ja põletusvastane toime. Taime eriti väärtuslikuks omaduseks on organismi kaitsefunktsioonide suurendamine ja vigastatud kudede paranemise kiirendamine. Värskendab, niisutab ja pehmendab, kaitseb ja taastab halvasti hooldatud nahka. Soovitatav kasu-tada pärast päikese käes viibimist, jahutab ja leevendab sügelust. Meeldiva lõhnaga, imendub kiiresti. Võib kasutada nii sageli kui vaja, sobib ka lastele.

Urgomed

HÜDROKOLLOIDNE PLAASTER

•• Steriilne, veekindel, õhku läbilaskev haavaplaaster. Näidustatud I ja II astme põletuste, nahamarrastuste ja pindmiste eksudatiivsete haavade raviks. Tänu elastsusele sobib kasutada kogu keha pinnal. Plaaster on poolläbipaistev, mis võimaldab haava seisundit pidevalt jälgida. Aitab vähendada valu. Plaastri vahetamine on valutu. Plaaster kaitseb haava väliskeskkonna nakkuse eest. Plaastrit ei tohi kasutada põletikuliste haavade korral.

Mepitel

HAAVAVÕRK

•• Silikoonkihiga kaetud po-lüamiidist haavakaitsevõrk. Kleepub ainult tervele nahale, kuid ei kleepu niiskele haavale. Plaastri vahetus toimub valutult ja kahjustatud nahapinda uuesti vigastamata. Kasutusala on lai, alates villidest ja II astme põletustest kuni lamatiste ja haavanditeni. Kui kasutad võrku villide kaitseks, vaheta plaastrit kõige varem viie päeva pärast.