Enamik meist veedab suurema osa ajast siseruumides. Pole haruldane, et õhk kodus ja kontoris on niisama tolmune nagu elava liiklusega tänaval. Üha suuremat hulka inimesi vaevavad hingamisteede haigused ja allergia.

Silmaga nähtavast tolmust saab lahti mistahes tolmuimejaga, ent silmale nähtamatu tolmu lasevad paljud masinad endast lihtsalt läbi, paisates selle uuesti õhku. See satub meie hingamisteedesse. Uuemat tüüpi tolmuimejad puhastavad toa ka nähtamatust tolmust.

MIDA VÄIKSEM, SEDA LÄRMAKAM. Sarnase välimuse ja hinnaga tolmuimejate seast sobivat valida pole lihtne.

“Sageli ostetakse lihtsalt kõige odavam. Eelistatakse riidekotiga tolmuimejat, kuigi selle kasutamine on ebatervislik,” tõdevad kaupluse Kodutarve müüjad.

Kodutarbe vitriinis väljapandud paarikümne mudeli seast on kõige võimsam Boschi tolmuimeja BSA 2200 Sphera (1775 krooni) - 370 W. Sellel käivad sees spetsiaalsed immutatud tolmukotid, kus tolmulestad hävivad. Hinnavahet teiste tolmukottidega ei ole.

Kaupluse Pluss Miinus Elektroonika müüja Andrei Fesenko soovitab esmalt uurida, milline on tolmuimeja võimsus ja kas seda on võimalik reguleerida.

“Ilma võimsuse reguleerijata on näiteks Severini tolmuimejad,” juhib müüja tähelepanu. Ka tolmuimeja tegevusraadiusele tasub Fesenko sõnul tähelepanu pöörata. Kui see on piisavalt suur, ei tule toast tuppa liikudes pistikut seinast välja tõmmata.

“Väiksemad tolmuimejad teevad reeglina suuremat müra. Omakorda kõige lärmakamad on Scarlettid,” teab müüja ja lisab: “Kõige vaiksemad on Electroluxi tolmuimejad, Eio teeb keskmist müra.”

Mõne margi puhul võib kujuneda probleemiks, et neile pole alati tolmukotte saada. Fesenko juhatab: “Electroluxi, Eio ja Philipsi tolmuimejatele on neid alati.”

Et tolmuimejal oleks pikk tööiga, soovitab müüja soetada metallvarrega masina.

Konkreetsetest firmadest ja mudelitest tõstab Andrei Fesenko esile EIO Handy (1595 krooni): “Tuntud firma, hea hinna ja kvaliteedi suhe. 370 W on tolmuimejale väga hea võimsus. “6+C filter” tähendab, et tolmulõhna tuppa ei jää.”

Fesenko ise eelistaks üldjuhul tuntud tootja tolmuimejat, kuid juhib tähelepanu ka ühele vähemtuntud firma masinale: “T‰ehhi firma ETA tolmuimeja Apollo Noblesse (1750 krooni) on vaikne ja väga ilusa välimusega. Küljel on kummirant. Kui masin veereb vastu mööblit, siis ta ei täksi seda.”

Electroluxi esinduspoes on müügil uut tüüpi tolmuimeja Electrolux Oxygen (hind sõltuvalt mudelist 2390 – 4400 krooni). Suure imemisvõimsuse (440 W) juures töötab masin väga vaikselt (müratase on 69-71 dB). Efektiivne filter puhastab samaaegselt toaõhku, kui tolmuimeja töötab. Kõver imemistoru ei sunni kapi otsa pääsemiseks taburetil turnima ega kapi alt tolmu võttes selle all roomama.

PESEB AKNAID JA EEMALDAB PLEKKE. Tolmuimemiseks kui ka pesemiseks mõeldud tolmuimejad on tavalistega võrreldes topelt kallimad. Võiks arvata, et vaibaküürimine võetakse ette liialt harva, et selline kulutus end ära tasuks. Kuid vähemalt allergikud ja loomapidajad arvavad teisiti. Pesevaid tolmuimejaid ostetakse palju.

Kaupluses Ehitusmaailm on saadaval universaaltolmuimeja Electrolux Vampire Multi 300 (5000 krooni). Masinaga saab nii tolmu imeda kui ka pesulahusega vaipu ja põrandaid pesta. Kuivatamisel kogub masin vedeliku eraldi kogumispaaki.

Odavaim müügilolev universaaltolmuimeja on firmalt Kär-cher (sõltuvalt mudelist 1000 - 2500 krooni). Ostu mõttekuses panevad aga kahtlema masina väike võimsus ja piiratud kasutamisvõimalused.

Mustakivi ärikeskuses müüakse Saksa firma Thomas tolmuimejaid. Masinate omapära on see, et masinasse imetud tolm läheb vette, mitte ei kogune tolmukotti. Nii jääb õhk toas puhtaks. Erinevad mudelid võimaldavad tavalist tolmuimemist, vaipade auruga puhastamist, plekieemaldamist kui ka pesu.

Kõige nõutum on universaaltolmuimeja Thomas Super 30S Aquafilter (5750 krooni) , mida ostetakse ka tavalisse paneelmaja korterisse.

Universaaltolmuimejat Philips Triathlon (alates 3999 kroonist) pakutakse enamikus tolmuimejatega kauplevates poodides. Masin on ette nähtud nii tavaliseks tolmuimemiseks kui ka pesuvahendiga pesemiseks. Puhtaks saab kogu majapidamise – põrandatest kuni seinte-kardinateni välja. Harja erinevad asendid võimaldavad küürida siledaid põrandaid (puu, kahhel, kivi, linoleum) kui ka vaipu. Väike otsik ebemepüüdjaga sobib pehme mööbli, kardinate ja seinakatete puhastamiseks ja aitab lahti saada näiteks loomakarvadest. Spetsiaalne otsik võimaldab tolmuimejaga koguni aknaid pesta.

Peseva tolmuimeja soetamise eel tasub silmas pidada, et sellega ei saa pesta õrnu tekstiile, käsitsi kootud ega rüiuvaipu. Proovida tasub ka vaiba värvikindlust. Selleks tuleb tilgutada veidi pesuvahendit valgele lapile ja vaipa hõõruda.

Avaramas kodus tasub mõelda keskustolmuimeja soetamisele. See hoiab ära tolmuimeja treppidest üles-alla tassimise. Tolmuimeja ise asub panipaigas. Teistesse ruumidesse on selle juurest viidud torud. Tubades on nähtav üksnes pistikupesa, mille kõrval on tolmuimeja vooliku ühenduskoht. Tavaliselt tuleb tolmuimejaga töötades tuleb tuppa ikka veidi tolmulõhna. Keskustolmuimeja puhul jääb see aga panipaika.