1

Jüri Ratas

Eesti Vabariigi peaminister

Top 100 eesti mõjukat inimest

Jälgijaid Facebookis6484

Jälgijaid Twitteris8124

Nagu mullu, on ta peaminister. Rohkemgi kui mullu, on ta ainuperemees oma erakonnas. Koalitsioonipartnerite juhid on aastaga tuntavalt nõrgenenud, Ratas ja Keskerakond on aga heas seisus. Ehkki mitmel kriitilisel hetkedel on Ratas juhtimise asemel „vagunisse” istunud, on temast saanud kõige suurema toetusega peaministrikandidaat eelolevatel valimistel. Tema ministrid toetavad teda innukalt ja on valmis tema juhtimisel minema kasvõi ... eikuhugi.

Loe lähemalt
2

Kersti Kaljulaid

Eesti Vabariigi president

Eesti riigi juubeliaasta on andnud presidendile rohkelt võimalusi silma paista ja ta ongi jõudnud palju. Suurima kaaluga tegudest tuleks esile tõsta seda, et Narva ja Ida-Virumaa on rohkem kogu Eesti vaimsel kaardil kui kunagi varem ja seda, mis jääb sageli märkamatuks: Kersti Kaljulaidist on saanud hinnatud Eesti esindaja maailmas ja oodatud kõneleja kaalukatel rahvusvahelistel konverentsidel. Hoiab võimukandjatest ainsana elus Eesti e-riigi kuvandit.

3

Margus Linnamäe

Eesti apteegi-, kinnisvara- ja meediaärimees

Margus Linnamäe puhul piisab talle kuuluva Postimehe avamisest. Reklaamides annavad tooni Linnamäe ettevõtted: Apotheka, Apollo, GoFresh, PetCity, Biomarket, Kanal 2, Kuku raadio... Ravimid, raamatud, filmid, saated jne. Linnamäe äriline haare on aga märksa laiem. Kuid samavõrd oluline on mittenähtav mõju: lobitöö, mida teevad tema palgalised ja esindajad. Härra ise hoiab varju.

4

Mart ja Martin Helme

Riigikogu liikmed, Mart Helme on EKRE esimees

Endiselt lahutamatu paar, mistõttu tabelis on nad taas ühel real. Neil ja EKRE-l on olnud hea aasta, toetus on järjekindlalt kasvanud, koos sellega ka Helmete mõjuvõim. Teistel erakondadel pole enam valikut, nad peavad arvestama EKRE kui potentsiaalse tulevase võimupartneriga. Eesti meeste seas on Helmed juba mitmendat kuud kõige popimad poisid.

5

Ott Tänak

Rallisõitja

Eestis ei leidu kedagi teist peale Ott Tänaku, kes keskmiselt iga kolme nädala järel vallutaks kolmeks päevaks kõikide suurte portaalide uudisvoo ja kelle käekäiku kajastavat otseblogi avataks Delfis lausa miljon korda. Temast on saanud rallimaailma kiireim piloot ja tähelepanu tema ümber on hüppeliselt kasvanud ka väljaspool spordimeediat – Ott on mitme brändi reklaaminägu.

6

Enn Pant, Ain Hanschmidt

AS Infortar suuromanikud, Pant on AS Tallink Grupp nõukogu esimees, Hanschmidt on nõukogu liige

Enn Pant ja Ain Hanschmidt on erakordselt dünaamiline duo. Õigupoolest on tegemist vaid kahe värvika käilakujuga, sest valdusfirma Infortar meeskond on märksa laiem. Alustanud laevandusest, on nad jõudnud hotellindusse, taksoärisse, elektri- ja gaasimüüki, kinnisvaraärisse ning trükitööstusse. Ja mis eriti oluline: see tiim töötab paljuski ekspordile, tuues siia hordide viisi turiste.

7

Arvo Pärt

Helilooja

Pärt on Pärt on Pärt. Kiirtee Eestini on maailmas Arvo Pärdi muusika. Kes armastab Pärti, see teab ka riiki nimega Eesti. Kõik tema kontserdid nii siin kui ka välismaal on kuulajaist pungil. Filmides tunneb kõrv eksimatult ära Pärdi muusika. Pärdist ei ole võimalik väsida. Tema muusika lummab, nagu tema jumalikku armastust õhkav isiksuski.

8

Kadri Simson

Eesti Vabariigi majandus- ja taristuminister

Valitsuse juhterakonna säravamaid tähti. Aastaga on ta siiski mõjukuses järele andnud, sest nii tööalaselt kui ka eraelus on Kadri Simsoni aasta olnud pigem rabe. Kui veel aasta eest võis kindlalt öelda, et tema oli Jüri Ratase kõrval sammuv kaasvõitleja, siis nüüd on Ratas eest ära läinud.

9

Kaja Kallas

Reformierakonna esimees

Aastaid oodati Kaja Kallast Reformierakonda ja Eestit päästma kui messiast. Lõpuks ta tuli. Aasta jooksul oleme aga näinud, et poliitikas pole midagi lihtsat ja iseenesestmõistetavat ning Kallas alles otsib oma õiget häält. Siiski juhib ta suurima toetusega opositsioonierakonda ja on osanud erakonna võtmetegijad enda selja taha koondada. Siiski juhib ta suurima toetusega opositsioonierakonda ja tema edust või ebaedust sõltub, kes moodustab Eesti järgmise valitsuse.

10

Siim Kallas

Viimsi vallavanem

Mõjukaim omavalitsustegelane. Viimsi omavalitsusega pole sel mõjul aga suurt pistmist. Siim Kallase mõju seisneb ennekõike selles, et ta on üks väheseid globaalse haardega mõtlejaid Eestis ning tema strateegilised nõuanded on Reformierakonna eesotsas kindlasti rohkem oodatud kui varem.

11

Yana Toom

Euroopa Parlamendi saadik

Euroopa Parlamendi saadik ja Keskerakonna Narva piirkonna juht Yana Toom paistis 2018. aastal silma mitmel rindel. Brüsselis võitles ta Eesti hallipassi omanike õiguste eest, kirjutades petitsioone. Venemaa telekanali Rossija 1 vestlussaates kemples ta ei kellegi muu kui Vladimir Žirinovski endaga. Yana Toom oli lõpuks ka see, kes päästis sügise hakul puhkenud keskerakondliku kriisi Narvas.

12

Jevgeni Ossinovski

Riigikogu liige, SDE esimees

Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees. Veel 2018. aasta alguses oli ta tervise- ja tööminiser, aga aprillis otsustas selle ameti maha panna, et „fokusseerida partei asjadele”. Hiljem tunnistas, et errumineku üks põhjus oli ebaõnnestunud alkoholipoliitika, mis käivitas eestlaste hulgas vilka Läti viinaralli ja aitab lõunanaabritel riigikukrut täita.

13

Andrus Ansip

Euroopa Komisjoni asepresident

Euroopa Komisjoni asepresident on kõrgeimal rahvusvahelisel positsioonil olev eestlane, kes juhib reipalt eest Euroopa digitaalse ühisturu arengut. Aga vähesed teavad, et Ansip panustas aktiivselt ka tartlaste tselluloositehase vastasesse võitlusesse.

14

Einar Visnapuu

Alko1000 kaupluste juht, ettevõtja

Sellist rahvaste liikumist, mille panid tööle Toomjõe ja Visnapuu, ei ole Eestis ammu nähtud. Piirikaubandust seostati enne soomlastega, nüüd teeme seda ise. Alko1000 oli piirimüügi pioneer, kes nägi, et Eesti aktsiisipoliitika tõttu võib suurt raha teha teisel pool piiri. Visnapuu arvab, et eestlased ei kaoks piirilt enam ka siis, kui aktsiise langetama hakataks.

15

Ardo Hansson

Eesti Panga president

Eesti Panga president ja Euoopa Keskpanga nõukogu liige. Ei saa öelda, et ta pidevalt pildis oleks või rambivalgust otsiks, aga teda hinnatakse ning ikka ja jälle kerkib tema nimi üles potentsiaalse järgmise Euroopa Keskpanga presidendina. Šanss pole suur, aga teeb siiski Eestile ja Ardo Hanssonile au.

16

Markus ja Martin Villig

Taxify omanikud ja ettevõtjad

2018. aasta on vendadele olnud suurepärane. Nad kaasasid mai lõpus oma Taxify transpordiplatvormi jaoks 175 miljonit dollarit ning saavutasid teise Eesti tehnoloogiafirmana n-ö ükssarviku ehk miljardi dollari väärtusega firma staatuse. Investorid olid võimsad tegijad. Plaan on areneda eelkõige Euroopas ja Aafrikas. Räägiti kokku 300 töökoha lisandumisest. Lutheri kvartali kontor jäi firmale kitsaks.

17

Arnold Sinisalu

Kaitsepolitsei peadirektor

Mõjukaim Eesti riigiametnik. Juhib Kaitsepolitseiametit kindlalt ja skandaalivabalt. Kapo roll oli suurim riigireeturite paari Metsavase-Volini dramaatilisel tabamisel. Ajastul, mil info tähendab üha rohkem võimu, sõltub kapo juhist ja tema valikutest palju. Tema nii kõrge koht hääletustabelis näitab ka, et poliitikud on aastaga oma mõjus pigem järele andnud.

18

Andrus Kivirähk

Kirjanik

Alati pildis. Alati terav, õiglane ja eluterve. Tema kolumnid on laupäeviti oodatud ja loetud ning need toovad endaga alati kaasa palju kõneainet. Tema sulest pärineb sel aastal kaks EV100 etendust: „Kaarnakivi perenaine” ja „Isamaa pääsukesed”. Samuti ilmus temalt sel aastal kaks raamatut.

19

Hans H. Luik

Ekspress Grupi suuromanik, meediaärimees

Ekspress Grupi asutaja ja suuromanik Hans H. Luik erinevalt meediaärimees Margus Linnamäest tähelepanu ei karda. Sel aastal on Hans H. Luik kõvasti grupi aktsiaid juurde ostnud. Lõpule viidi Ajakirjade Kirjastuse liitmine grupi tütarfirmaga Ekspress Meedia.

20

Margus Kohava, Aadu Polli

Est-For Invest juhid ja metsatöösturid

Panid tselluloositehase plaaniga kogu Lõuna-Eesti kihama. Osaühingu Est-For Investjuhatuse liikmed, kes soovivad Eestisse rajada tselluloositööstust, mis tarvitaks toorainena puitu, mida praegu suuresti piiri taha müüakse. Suutsid selle ideega pool Eestit ja ennekõike kogu Tartu linna tagajalgadele ajada.

21

Henrik Hololei

Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor

Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor on Henrik Hololei ametinimetus ja see paneb nõrgema kantseliidinärviga inimesel aju plahvatama. Lihtsamalt väljendades on Hololei kõrgeim eestlasest euroametnik, väga heade kontaktidega ning mõjukas kogu Euroopa transpordivaldkonnas. Fenomenaalne suhtleja. Eestile on oluline, et ta aitab Rail Balticu projekti rajal hoida.

22

nublu

Artist

Eesti muusikailma suurim (avalik) saladus. Kui enamik artiste naudib tähelepanu, siis mõninaräpi fenomen nublu üritab hoida nii madalat profiili kui ühel tõelisel superstaaril võimalik. Vaid muusikale on siiski raske keskenduda, kui kuulud kõige nõutumate muusikute nimistusse ja sinu loomingul on üle miljoni kuulamise.

23

Lavly Perling

Riigi peaprokurör

Tema viimase aasta sisse mahtub töövõite, aga ka pingelisi hetki. Kui ühel päeval sai ta koos kapo peadirektori ja kaitseväe juhatajaga teatada riigireeturite suhtes kriminaalmenetluse alustamisest, siis sügisel tuli tal riigikogus aru anda, miks ei edene Danske Banki rahapesujuhtumite uurimine.

24

Märt Avandi

Näitleja

Käsi püsti, kellele ei meeldi Märt Avandi? Ta on ju Eesti rahva südametunnistus. Kõik, mida ta puutub, muutub kullaks. Ta ei ebaõnnestu kunagi. Võiks ju vähem tööd olla, kolinuna Tallinnast Pärnusse, aga ei – Avandi tähelend tõusis sel suvel lausa kosmilistesse kõrgustesse. Etenduses „Kremli ööbikud” laulis ta Jaak Joala laule nii tõetruult, et armastatud vanameister oleks tema esitusega kindlapeale rahule jäänud.

25

Elmar Vaher

Politsei- ja piirivalveameti peadirektor

Aasta algas tormiliselt, kui selgus, et Eesti idapiiri ehitus läheb maksma üle saja miljoni plaanitust enam ja see päädis kemplusega selle üle, kas Elmar Vaher jääb ka teiseks ametiajaks ametisse või mitte. Aasta lõpp on aga olnud politsei peadirektori jaoks meeldivam, kui koos kolleegidega tähistati Eesti politsei 100. aastapäeva.

26

Anett Kontaveit

Tennisist

Aasta lõpuks end maailma 20 parema tennisisti hulka võidelnud Anett Kontaveit liigub tasapisi tipu suunas. Läbi aasta, kuust kuusse maailma ühe glamuursema, rahakama ja konkurentsitihedama ala tippturniiridel mängides tõuseb ta regulaarselt portaalide avalehtede ja spordiuudiste peakangelaseks, jäädes Eesti sportlastest kajastamise intensiivsuselt alla vaid ralliäss Ott Tänakule.

27

Mihhail Kõlvart

Tallinna linnavolikogu esimees

Tallinna linnavolikogu esimees, Keskerakonna aseesimees. Sai 2017. aasta kohalikel valimistel rekordarvu valijate hääli Tallinnas (Lasnamäe/Kesklinn/Pirita piirkond) ja tänu sellele tõusis mullu Ekspress Meedia Mõjukate venelaste pingereas esikohale. Seisab rahvusvähemuste esindajate õiguste ja venekeelse hariduse säilimise eest.

28

Mailis Reps

Eesti Vabariigi haridus- ja teadusminister

Haridusminister Mailis Reps ei ole enam nii jõuliselt pildil kui paar aastat tagasi, on pigem keskendunud oma haldusala juhtimisele. Sellegipoolest on tal kindel koht Keskerakonna tuumikus ja mõjukate tabelis, sest ka konkurendid pole millegagi väga silma paistnud.

29

Riho Terras

Kaitseväe juhataja

Järgmisel nädalal ametist lahkuva kindrali viimasesse aastasse jääb suur au juhatada Eesti Vabariigi 100. juubeli paraadi. Kaitseväe juhatajana annab ta oma mantlipärijale üle heas seisus kaitseväe, millele ta andis aastate jooksul juurde ennekõike sisu ning vormis ümber struktuuri.

30

Jüri Luik

Eesti Vabariigi kaitseminister

Kaitseministrina esindab ta valdkonda, mis on Eestis suhteliselt stabiilses seisus. Üle 2% tase SKT-st tähendab tema vastutusvaldkonnas võimalust hoida senist taset ja kaitsevõimet pidevalt arendada. Pikaaegse diplomaatilise kogemuse tõttu on tema seisukohad väliskolleegide seas kõrgelt hinnatud ning tema seisukohtadega arvestatakse.

31

Kristo Käärmann, Taavet Hinrikus

TransferWise’i asutajad

TransferWise’i asutajad on Äripäeva rikaste edetabeli järgi kõige varakamad eestlased. Peale isikliku rikkuse suurendamise on TransferWise olnud aastaid kasumis, teenides eelmisel aastal tulu 130 miljonit eurot. Võrreldes aasta varasemaga oli kasv 75%. TransferWise on maailmas tegija, neil on neli miljonit klienti ja 1200 töötajat.

32

Andres Anvelt

Eesti Vabariigi endine siseminister

Aasta lõpus astus ametist tagasi tõrkuva tervise tõttu. Viimase aasta sisse jäid väljakutsed tööalaselt, eelkõige idapiiri küsimustes, kuid Anveltile läks rohkem hinge kahtlus tema kodakondsuse õiguspärasuses. Tähtsaks töövõiduks võib pidada politseinike palkade tõstmist.

33

Oleg Gross

Ettevõtja, OG Elektra AS-i omanik

Kuigi lõppeval aastal on Oleg Gross pälvinud enim tähelepanu sellega, kus tema helikopter parajasti maandunud on, tegutseb ta lennukalt ka oma äride laiendamisel. Gross annab tööd 1600-le inimesele ja talle kuulub Eestis üle 60 kaupluse, mille aastakäive on vähemalt 130 miljonit eurot.

34

Taavi Aas

Tallinna linnapea

Hiljuti esimest Tallinna linnapeana ametis oldud aastat tähistanud Taavi Aas on meerina kirja saanud mitu suurprojekti, mille juurde võib ta suurte tähtedega oma nime kirjutada – Haabersti ringi lõpetamine ja Reidi tee alustamine. Musta plekina hõljub aga õhus, kas linnapea suudab ka peatänava projektiga edasi liikuda või lükatakse suurejooneliselt väljakuulutatud plaan vaikselt vaiba alla.

35

Marko Reikop

Saatejuht

Armastatud saatejuhile on ehk liialt külge jäänud kuvand nagu maitseks ta pidevalt tele-eetris erinevaid toite, kuid tegelikkuses on tema „Ringvaates“ tehtud teravad intervjuud olnud esmaklassilised. Tänavu sai ta presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi. Kolleeg Anu Välbale antud intervjuus sõnas ta, et seoses ühe kohtuprotsessiga on ringkonnakohus andnud talle loa reljeefselt väljenduda. „See tähendab, et ma võin sulle öelda, et keri põrgusse ja mine kuu peale," selgitas Reikop.

36

Jürgen Ligi

Riigikogu liige

Suurima opositsioonipartei ehk Reformierakonna riigikogu fraktsiooni esimehena on ta pidevalt tulejoonel ning kuna Ligi pole suu peale kukkunud, pälvivad tema piirekompavad väljaütlemised ka tähelepanu. Sel aastal on ta ise tule all olnud seoses Danske Banki rahapesuskandaaliga ja oma tegevusega finantsinspektsiooni nõukogu esimehena.

37

Indrek Tarand

Euroopa Parlamandi saadik

Sellel aastal ilmselt arutatakse paljudel koosviibimistel ja jõululaudades kirglikult selle üle, kas Indrek Tarand sai EKRE meeleavaldusel ketuka asja eest või mitte. Igatahes on europarlamendi saadik Tarand otsustanud enne riigikogu valimisi rohkem kaasa rääkida ka Eesti poliitikas.

38

Marju Lauristin

Tartu linnavolikogu liige

Taas teadustöösse sukeldunud endine europarlamendi liige ja Tartu linnavolinik. Aga mida ta siin tabelis siis teeb? Lõppeval aastal selgus taas, et Marju Lauristini hääl on tugevam kui tema ametlik positsioon. Kui sotsid kaldusid jaanuaris Urmas Reinsalu umbusaldama, tegi Lauristin kõva häält. Kui sotsid kaldusid tselluloositehast toetama, tegi Lauristin kõva häält. Ja Jevgeni Ossinovski kuulas sõna.

39

Raul Kirjanen

AS Graanul Invest suuromanik, metsatööstur

Pelletikuningas, kes asus sõtta tselluloositehasega. Baltikumis 11 puitpelleti tehast omava aktsiaseltsi Graanul Invest suuromanik. Kavandab Imaverre puidu fraktsioneerimise demotehast. On teravalt kritiseerinud Est-Fori tehase rajamist, sh ka RMK ja tehaseloojate vahel kavandatud „kavatsuste protokolli” poole miljoni tihumeetri paberpuidu tarnimiseks.

40

Indrek Neivelt

Pankur ja makseäpi Pocopay omanik

Indrek Neivelt on Eesti majanduselu enfant terrible, kes oma arvamustega pea alati vastuvoolu ujub. Aga kui Neivelt sõna võtab, siis kuulavad kõik – mõned hoiavad peast kinni, aga paljud noogutavad kaasa. Pankur ja makseäpi Pocopay omanik jätkas sel aastal ristisõda pensionifondide vastu ja on praeguseks istutanud Eesti inimese pähe küsimuse – kas teine sammas ja fondivalitsejate tasud on mõistlikud ja kui palju ma sealt sambast lõpuks kätte saan?!

41

Paavo Järvi

Dirigent

Andeka ja kuulsa isa veelgi andekam ja kuulsam poeg. Tema loodud Eesti Festivaliorkestris musitseerivad maailma parimate muusikutega õlg-õla kõrval ka Eesti talendikad interpreedid. Orkester lendab maailmas kõrgelt. Ülimenukas esinemine maailmakuulsal BBC Promsi festivalil on üks selle ilmekas tõestus.

42

Ülle Madise

Õiguskantsler

Õiguskantslerina on Ülle Madise väljapeetult ja artikuleeritult suutnud sõna võtta ühiskonda parasjagu kõnetanud teemadel. Küll aga sai ta mõnevõrra kriitikat segadusega ÜRO ränderaamistiku õiguslikult siduva mõju kohta hinnangu andmisel.

43

Erkki Raasuke

Luminor Grupi tegevjuht

Sellel aastal on ta silma paistnud peamiselt kahe asjaga. Esiteks puudutab teda kui Luminori grupi tegevjuhti investeerimisfondi Blackstone miljarditehing, millega fond ostab Nordealt ja DNB-lt enamusosaluse Luminor grupis. Peale selle on Eesti üheks parimaks juhiks tituleeritud Raasuke tähelepanu kogunud ristisõjaga Nordea ametiühingu ning Raasukese kohta käiva video internetiavarustesse lekitaja vastu.

44

Robert Kitt

Swedbanki juhatuse esimees

Eestis suurima turuosaga panga – Swedbanki – juhina räägib Robert Kitt kaasa siinsete rahaasjade korraldamises ja otsustab, kuidas majanduse vereringe toimib. Paipoisi imagoga pangajuht on hea suhtleja ning teadusringkondades aktsepteeritud. Doktorikraadiga pankur õpetab tudengeid ja on presidendi mõttekoja liige.

45

Raivo E. Tamm

Näitleja

Tegemist on multitalendiga, kes särab ühtviisi eredalt nii teatris, teles kui ka muusikalis. Kõhukamatele meeshingedele on ta juba teist aastat suur eeskuju spordiradadel. Ta on armastatud tegelane seriaalides „Õnne 13” ja „Papad mammad”. Viimase aasta jooksul on ta kaasa löönud rahvusooperi Estonia etendustes, samuti Vanemuise ja Rakvere teatri tükkides, projektiteatris Kell Kümme ja Gurmeeteatris. Teatas hiljuti, et kandideerib riigikogu valimistel Isamaa nimekirjas.

46

Aleksander Toots

Kaitsepolitsei peadirektori asetäitja

Toots jõuab kapo peadirektori asetäitjana avalikkuse ette oma ameti iseloomust tulenevalt õige harva. Aga kui jõuab, siis alati on see seotud mõne pommuudisega. Sel aastal nägime teda kahel korral: Venemaal vangistatud ärimees Raivo Susi väljavahetamisel Vene sõjaväeluure spiooni Artjom Zintšenko vastu ning riigireetur Deniss Metsavase kinnipidamisel.

47

Eiki Nestor

Riigikogu esimees

Riigikogu esimees Eiki Nestor sai tänavu riigile osutatud teenete eest presidendilt kõrgeima aumärgi ehk riigivapi teenetemärgi. Alates Eesti taasiseseisvumisest kõikidesse riigikogu koosseisudesse kuulunud Nestor pani oma poliitilised manööverdamisvõimed maksma ka valitsuskriisi ajal, kui pakkus lahendusena välja rändeleppe arutelu valitsuse asemel riigikokku viia.

48

Indrek Saar

Eesti Vabariigi kultuuriminister

Kultuuriministri aastasse mahtus palju. Suvel proovis erakonnakaaslaste seas, kui väga nood võtaksid kinni ideest, et Saar võiks sotside juhiks saada. Sügis on aga olnud kultuuriministeeriumis tormiline aeg – Laine Randjärve ümber lahvatanud skandaal, Hortus Musicuse segased rahaasjad ning teater NO99 ootamatu lõpp. Nii et probleeme jagus klattida igaks päevaks.

49

Urmas Reinsalu

Eesti Vabariigi justiitsminister

Isamaa valitsusdelegatsiooni juht, nende kogenuim poliitmängur ja üldse kõige silmatorkavam poliitik. Jaanuaris oleks oma impulsiivse kirjatükiga peaaegu valitsuse lõhki ajanud, julgeid ja küsitavaid otsuseid on jagunud kogu aastasse. Oli võtmetegija ka käimasoleva valitsuskriisi käivitamisel. Sotside jõud pole temast seni vee üle käinud.

50

Toomas Luman

Eesti kaubandus-tööstuskoja esimees

Ehitusfirma Nordecon üht omanikke ja Eesti kaubandus-tööstuskoja pikaaegset esimeest Toomas Lumanit on tema ametikoha tõttu meedias palju tsiteeritud. Ta esineb ministritele ja riigikogu liikmetele. Küll räägib ta võõrtööjõu sissetoomise vajadusest, siis riigi liigsest sekkumisest ettevõtlusesse. Teda on nimetatud Eesti äri halliks kardinaliks.

51

Urmas Klaas

Tartu linnapea

Tartu linnapea, kelle tähetund saabus tselluloositehase rajamiseks tehtavate uuringute vastu võideldes. Haistis poliitilist võitu ja eelolevate valimiste tingimustes ilmselt noppis selle ka ära. Teistele Tartu poliitikutele jäid tühjad pihud. Urmas Klaas on ainuke opositsioonipoliitik, kes on pannud valitsuse murduma, sealjuures veel argumentidega, mille kohus on mitu korda allavett lasknud.

52

Aivar Pohlak

Eesti Jalgpalli Liidu president

Eesti jalgpalli liidu presidendi Aivar Pohlaku mõjujõud rahvusvahelistes jalgpalliringkondades ning koduse elu otsustajate seas aitasid Pohlakul Eestisse tuua UEFA Superkarika mängu ning valmis ehitada Lilleküla staadioni. Tänu rahvusvaheliste jalgpalliorganisatsioonide toetustele saab Eestis askeldada kui „riik riigis” – jalgpalliliidu eelarve on ligi kaks korda suurem kui Eesti Olümpiakomiteel kokku.

53

Rainer Nõlvak, Eva Truuverk

Ettevõtjad, maailmakoristajad

Eestimaa ja maailma suurkoristajad. Ainsad, kes on suutnud miljonid ja miljonid inimesed üle maailma enda järelt koristama. Teiste seas nii Eesti presidendi, peaministri kui ka paljud teised prominendid. Aga veel olulisem, sellega on kaasnenud mastaapne debatt taaskasutuse, prügikäitluse, keskkonna jm teemadel.

54

Katrin Lust

Ajakirjanik

Rahvaajakirjanik Lust lendab peale, kui kellelgi on nahk üle kõrvade tõmmatud või muudmoodi tünga tehtud. Ühtviisi halastamatult saab avaliku ata-ata ebaseadusliku kassivabriku pidaja ja kuulus trubaduur Erich Krieger. Lust kõigub hea maitse ja juriidilise korrektsuse piiril, aga hingestatud vaatajaid tal jagub.

55

Toivo Tänavsuu

Vähiravifondi „Kingitud elu“ algataja, ajakirjanik

„Kingitud elu“ vähiravifondi algataja tegevus on silmapaistev, mõjus ning läheb inimestele korda. Kui Tänavsuu palub, leiab Eesti rahvas ikka võimalusi raske haigusega võitlejatele abiks olla. Oma ema auks loodud fondi töös lööb Tänavsuu aktiivselt kaasa ka „tööga põllul“, kui käib üritustel ise korjanduskastiga ringi.

56

Toomas Tõniste

Eesti Vabariigi rahandusminister

Rahandusminister, kes ametiaja esimese poolaasta järel sai kõva kriitikat nii oma sõnavõttude puisuse kui ka väheütlevuse poolest, siis nüüd on ta juba kogenum ja sõnaosavam, räägib ministrile kohast juttu. On pidevalt pildis riigieelarve ja aktsiiside pärast, kusjuures – ta on ka ise alkoholiäris osanik.

57

Sven Mikser

Eesti Vabariigi välisminister

Mikseri aastat jääb kirjeldama kogu ÜRO rändeleppega seotu. Ta ei häbenenud pärast ummikusse jooksnud valitsuse istungit väljendada oma pahameelt, öeldes riigivalitsemise kohta, et seda rongi ei juhita enam vedurist, vaid vagunist.

58

Toomas Hendrik Ilves

Eesti Vabariigi president

Kodumaa tolmu jalgelt pühkinud president esindab Eestit Ameerika Ühendriikides, esinedes mõjukates väljaannetes ning osaledes konverentsidel, mis räägivad julgeolekust ja küberruumist.

59

Jüri Käo

NG Investeeringud üks juhte ja suuromanikke

Jüri Käo osalus NG Investeeringutes teeb temast Eesti ühe suurema tööandja – ligi 4900 inimesele. Kontsern omab näiteks Tallinna Kaubamaja ja Selverit. Sinna kuuluvad ka Liviko, Balbiino, Kitman Thulema ja paljud teised firmad. Ta on aktiivne tööandjate keskliidu nõukogus ja avalikkus sõnavõtjana. Käo on sel aastal loodud riigireformi sihtasutuse liige.

60

Aivar Rehe

Danske Banki endine tegevjuht, Bigbanki nõukogu nõunik

Aivar Rehe viis Eesti maailmakaardile. Viisil, mida keegi ei osanud oodata ega tahta. Ta andis siinsele ärikultuurile hoopis uue maine. Eestlased teadsid aastaid, et tänu Skandinaavia kapitalile on siinsed pangad usaldusväärsed. Kuid Rehe ajal saadeti Danske Banki filiaalis rahapesuvastase võitluse reeglid Kuu peale. Pank avalikustas, et filiaali läbis 200 miljardit eurot räpast raha. Skandaal on globaalne ja Eesti pildil, millel olla ei taha keegi.

61

Tarmo Noop

A. Le Coqi juhatuse esimees

20 aastat A. Le Coqi õlletehast juhtinud Tarmo Noop on olnud üks kirglikumaid valitsuse kritiseerijaid alkoholiaktsiisi teemal – kui kaua jätkub lätlastele raha viimine?! Aasta algul tunnistas ta, et aktsiisipoliitika tõttu on A. Le. Coq pidanud koondama 30 inimest, kuid samas kasvab tehase eksport Läti arvelt mühinal, viimase aastaga lausa 6,6 korda.

62

Kelly Sildaru

Vigursuusataja

Mullu saadud raske vigastus tegi meie imetüdruku vaid tugevamaks. Pärast aastast pausi taas võistlusradadele naasnud Sildaru kirjutas tänavu enda nime ajalooraamatusse. Cardronas toimunud freestyle-suusatamise juunioride MM-il sai temast esimene sportlane, kes suutnud ühel MM-il võita kolm medalit. Lisaks on ta nüüdsest ka läbi aegade kõige edukam juunior – esimene ja seni ainus neljakordne juunioride maailmameister.

63

Kristen Michal

Riigikogu liige

Täidab Reformierakonnas väga osavalt jõulise opositsioonipoliitiku rolli. Olukordades, kus Kaja Kallas jääb valitsuserakondade varvastele astudes liiga hellaks, ei löö Michal risti ette koalitsioonile kõige valusamalt torgata.

64

Martin Herem

Kaitseväe peastaabi ülem

Järgmine kaitseväe juhataja. Selge ja otsekohese sõnaga mees, kelle roll Eesti kaitseväe muutmisel üksnes paberil toimivast armeest reaalselt võitlusvõimeliseks kaitseväeks on olnud suur. Kaitseväe juhatajana peab lappima haava, mille tekitas peastaapi pugenud väidetav mutt Deniss Metsavas.

65

Heiti Hääl

Alexela Group OÜ suuromanik

Heiti Hääl on öelnud, et talle on oluline, et pigem teatakse Alexelat kui teda, ning tegelikult unistab suurkontserni ülesehitaja hoopis Käsmus kõrtsmikuks hakkamisest. Senini möllab Hääl aga igal rindel edasi – Alexela ehitab Soomes LNG-jaama, aastaid varjusurmas olnud Paldiski gaasiterminali plaanile puhuti tänavu taas elu sisse. Solarise kontserdimaja kannab Hääle firma nime, sel aastal osteti elektrimüüja 220 Energia ning Euro Oili ostuga sai Alexelast ka suurim tanklakett.

66

Anu Välba

Saatejuht

Pühapäevahommikune mõnusa atmosfääriga saade „Hommik Anuga“ toob Eesti telepilti helgemaid toone. Valimiseelsel ajal, kui ühiskonnas üksteist palju sildistatakse ja materdatakse, ei alga vähemalt üks hommik kellelegi pasunasse andmisega.

67

Ragnar Klavan

Jalgpallur

Eesti mees jalgpalli Meistrite liiga finaalis! Olgu, Ragnar Klavan ei pääsenud Liverpooli särgis Meistrite liiga finaalis päris väljakule, ent tribüün, kuhu ta maailma esispordialal niivõrd suursuguses klubis mängides jõudis ja eeskuju, mida ta on andnud kõikidele kohalikele jalgpallijütsidele, on väärt võimast aplausi. Elav tõestus, kuhu võib viia töökus.

68

Rain Lõhmus

LHV grupi nõukogu esimees

Rain Lõhmus on kogenud pangalooja. Hansapanga järel LHV asutanud Lõhmus on pakkunud eestimaalastele panga aktsiate kaudu taas kodumaisesse panka investeerimise võimalust. Senini ei ole võimaluse kasutajad pidanud pettuma. Sel aastal laienes LHV ka Londonisse.

69

Jüri Raidla

Advokaadibüroo Ellex Raidla vanempartner

Vandeadvokaat Jüri Raidla oli sel aastal üks nendest inimestest, kes lõi Riigireformi Sihtasutuse. Ta on nende eestkõneleja. Sihtasutuse eesmärk on sõnastada riigireformi kontseptsioon. Ta suunab seda koos 27 teise ettevõtjaga. Eesmärk on anda ainest erakondade valimisprogrammidesse. Raidla on Eesti üks kõige tunnustatum õiguspraktik.

70

David Vseviov

Ajaloolane ja õppejõud

Erudeeritud ajaloolase sõnavõtte ei kosta miskipärast enam nii tihti, kuid tema öeldu avardab nende maailmapilti, kel mahti on kuulata, ning näitab ühiskonna mitmetahulisust läbi näidete kaugemast ja lähemast ajaloos.

71

Mikk Marran

Välisluureameti peadirektor

Välisluureameti juht. See on amet, mille tööst eestlased suurt ei tea ja hea ongi. Võib-olla on Marrani nii kõrge koht seotud sellega, et hääletajate alateadvusse on suure jälje jätnud Venemaa küberrünnakud, Putini elektrooniline luure ja agentide värbamine lääneriikides, sekkumine USA valmistesse ning novitšokiga relvastatud agentide kuriteod Euroopas. Kõige selle keskel on Mikk Marrani ja tema juhitud ametkonna tähtsus järsult kasvanud.

72

Jonatan Vseviov

Eesti suursaadik Ameerika Ühendriikides

Tänavu Ameerika Ühendriikidesse suursaadikuks suundunud Vseviovist jäid kaitseministeeriumisse maha suured kingad, mida täita. Kantslerina oli ta ministeeriumis strateegiline mõtleja, kelle arvamusel ja sõnal on tänase Eesti kaitsevõime kujundamisel olnud suur roll. USA-sse minek oli aga talle endale isikliku unistuse täitumine.

73

Enn Kunila

Kunstimetseen ja ettevõtja

Kirglik kunstimetseen, kes viimastel aastatel on üha rohkem pildil tänu Eesti kultuurielu toetamisele. Ta saab seda lubada, olles mitme eestlaste seas tuntud ettevõtte üks omanikest. Kaubamaja, Balbiino ja Liviko äritegevuses ta aga enam iga päev aktiivselt ei rabele.

74

Kalle Klandorf

Tallinna abilinnapea

Tunneb end Tallinna abilinnapea ametis ilmselt üsna kindlalt ning lubab endale värvikaid väljaütlemisi, mis peegeldavad tema jõupositsiooni. Kevadel väitis Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid, et Klandorf on seotud Sõle spordikeskuse korruptsioonilooga. Nagu ka nurin Tallinna liikluskorralduse pihta, ei jäänud seegi etteheide Klandorfile külge.

75

Riina Sikkut

Eesti Vabariigi tervise- ja tööminister

Kevadel tervise- ja tööministriks nimetatud Sikkut ajab järjekindlalt ministeeriumis oma asja. Eelolevatel valimistel on aga tõehetk, kas erakonda uueks ja värskeks näoks toodud Sikkut oma tegevusega ka valijatele silma on jäänud.

76

Priit Alamäe

Ettevõtja, Eesti 200 üks asutajatest

Pikka aega poliitilise liikumise Eesti 200 peaministrikandidaadiks peetud Alamäe tuli sel aastal jõuliselt välja ning hakkas esitama oma mõtteid, kuidas Eesti elu reformida. Kui partei loodi, loobus ta peaministri kohale pürgimast, ent tuntud ettevõtja ideed võivad siiski valijaid kõnetada.

77

Hando Sutter

Eesti Energia juhatuse esimees

Riigile kuuluva energiafirma juht on edetabelis oma ametikoha tõttu. Eesti Energia täidab dividendituluga kuulekalt riigikassat, kuid samal ajal teeb Eesti ajaloo suurimaid kulutusi – sel aastal valmis üle 600 miljoni euro maksnud Auvere elektrijaam ning ligi 500 miljoni euro eest Nelja Energia ostuga monopoliseeriti ka siinne tuuleenergiaturg.

78

Raimond Kaljulaid

Põhja-Tallinna linnaosa vanem

Keskerakonna juhatuse liige, Põhja-Tallinna linnaosa vanem ja president Kersti Kaljulaidi poolvend. Aktiivne esineja meedias ja sotsiaalvõrgustikes, sealhulgas kommenteerib sageli „vene” teemat. Hiljuti lõi paljud pahviks ettepanekuga, kuidas Eesti saaks parandada suhteid oma naabri Venemaaga – määrata Raimond Kaljulaid Eesti vabariigi välisministriks.

79

Urmas Sõõrumaa

EOK president

Eesti Olümpiakomitee presidendina võiks Urmas Sõõrumaa asuda Eesti spordi mõjukate tabelis märksa kõrgemal 17. kohast. Ta on spordipoliitika protsesside peamine mõjutaja ja kõneisik ning oma valimislubaduse järgi organisatsiooni eelarve jõuline suurendaja. Seda pole aga juhtunud. Rohkem on Sõõrumaa pildis pendli- ja muude elustiili teemadega.

80

Janek Mäggi

Eesti Vabariigi riigihalduse minister

Mai alguses ametisse astunud Mäggi on riigihalduse ministrina olnud pildil õige palju. Teravad teemad jõuavad otsapidi ka tema lauale ning reljeefse väljendusviisiga Mäggi arvamus torkab silma. See on talle ka sekeldusi toonud ning isegi president pidi teda ametisse kinnitades noomima kunagi naiste kohta tehtud väljaütlemiste tõttu.

81

Priit Pikamäe

Riigikohtu esimees

Riigikohtu esimehe aasta lõpeb tõehetkega, kas tal on piisavalt taset, et astuda tööle Euroopa kohtujuristina. Ajal, kui osa poliitilisi jõude on nõudnud kohtunike peade veeremist ning väitnud midagi kohtunike korraldatava riigipöörde kohta, on Pikamäe talle omase rahuga jäänud väljapeetuks.

82

Oleg Ossinovski

Ettevõtja

Rahvusvahelise haardega ärimees, kelle kohta kirjutasime möödunud aastal, et ta on kasvanud raudteeärist edasi kinnisvaraga tegelema. Tänavu sügisel tõmbas ta kohtu kaudu pidurit Eesti Energia suurtehingule Nelja Energia AS-iga koondumiseks.

83

Tarmo Soomere

Eesti Teaduste Akadeemia president

Teaduste Akadeemia president on aktiivne ühiskonnas keerulistel teemadel kaasa rääkima. Ta oskab inimestele arusaadavaks teha keerulisi teemasid nagu tselluloositehase ümber toimuv, samas tuua uusi nurki lihtsamatesse aruteludesse, mis puudutab laste kasvatamist.

84

Tanel Kiik

Peaminister Jüri Ratase büroojuht

Peaministri büroo juht ja Jüri Ratase lähim kaasvõitleja. Nad töötavad koos, arutavad kõike koos, reisivad koos, isegi beebid said nad koos (täpsemalt ühepäevase vahega). Peale selle on Kiik Keskerakonna sisuline peasekretär, kes paneb paika erakonna strateegilisi suundumusi ja juhib Keskerakonna valimisprogrammi koostamist.

85

Urmas Viilma

EELK peapiiskop

Osadele on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Viilma usuatoriteet, teised mäletavad möödunud aastast EELK-iga seoses kokkulepet riigiga, et kirik loobub soovist saada tagasi Niguliste kirik, kui valitsus eraldab kirikule sõja ja okupatsiooni käigus tehtud ülekohtu heastamiseks 6,8 miljonit eurot.

86

Varro Vooglaid

Ühiskonnategelane

Osava sõnaga ühiskonnakriitik, kes võitleb kirglikult oma maailmavaate eest. Konservatiivsed jõud Eestis on leidnud temas kaasakõneleja, kuid mitte tingimusteta liitlase. Vooglaiu teravust said tunda ka kaasamõtlejad EKRE-st, kui ta oma antipaatiat Monika Helme suhtes väljendamata ei jätnud.

87

Gerd Kanter

Endine kettaheitja, EOK sportlaskomisjoni juht

Gerd Kanter lõpetas 2018. aastal väärikalt – Euroopa meistrivõistluste viienda kohaga – talle 11 suurvõistluste medalit toonud kettaheitjakarjääri. Kanteri mõjukus ei piirdu aga ainult emotsioonide pakkumisega areenil, ta on võtnud üha suurema rolli ja vastutuse ka spordijuhtimises – EOK sportlaskomisjoni esimehe ning loodava Team Estonia eestvedajana.

88

Indrek Kasela

Ettevõtja

„Lõpetage see kolmeeuroste kohvide joomine,“ sütitas Kasela oma sõnadega arutelu, kas elu Eestis pole mitte liiga kallis. PRFoodsi osanik ja juht on oma ettevõttega saanud uue hingamise, kui kasvatas aastaga oma firma käivet 30 miljoni võrra, küündides nüüd pea 120 miljonini.

89

Eero Epner

Dramaturg ja kuraator

Esmakordselt tutvustati Eesti väljapaistvaima maalikunstniku Konrad Mägi maaliloomingut välisnäitusena Rooma rahvusgaleriis. Selle näituse kuraator oli Eero Epner, kes on Eesti parim Konrad Mägi loomingu tundja ja kes tõestas, et 25 000 Itaalia kunstihuvilist tunnevad elavat huvi eestlasest maastikumaalija vastu. Sama näitust saab vaadata kuni kevadeni ka Kumus.

90

Taavi Rõivas

Riigikogu liige

Pärast poliitiliselt prestiižikate kohtade kaotamist Malaisias lahvatanud skandaali tõttu on Rõivas küll pildil, kuid tema roll Reformierakonnas ja Eesti poliitikas on ähmane. Rõivas on üritanud end ümber brändida e-Eesti eestkõnelejana, kuid kevadel tuleb hoolega jälgida tema häältesaaki europarlamendi valimistel, mis paistab olevat tema järgmine ambitsioon.

91

Dmitri Jegorov

Rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler

Riigiametnik, kellel on maailmavaade, autoriteet, argumendid ja julgus neid kasutada. Tema kriitilised, aga alati konstruktiivsed seisukohad on teinud temast midagi palju enamat kui ametikoht – rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler. Hea eeskuju teistele Eesti ametnikele, kes võiksid oma pädevuse piires märksa julgemalt ja aktiivsemalt kaasa rääkida.

92

Tõnis Mägi

Muusik

Rahvuslik laulik on sel aastal eriti jõuliselt hakanud sõna võtma ka ühiskonna teemadel, toetades konservatiivseid vaateid. Sügisesse mahtus ka Mägi 70. juubeli tähistamine, kus ta avalikustas, et võitles möödunud raske haigusega ning tal eemaldati peast healoomuline kasvaja.

93

Jaak Aaviksoo

Tallinna Tehnikaülikooli rektor

Kindlakäelise reformijana tuntud Jaak Aaviksool oli au olla Tallinna Tehnikaülikooli rektor ülikooli sajandal aastapäeval. Koos juubeliga tuldi lagedale aga TTÜ asemel uue nimetusega TalTech, mis ühtedele võõrastav, ent teistele märk ülikooli ajaga sammu käimisest.

94

Raul Rebane

Meediaekspert

Meediaeksperdina vaadatakse ikka ja jälle tema poole, kui on vaja anda selgitusi propagandamanöövrite või inforünnakute kohta. Pikaajalise kogemustega Rebane aitab lugejatel, vaatajatel ja kuulajatel paremini sotti saada, mis meie ümber toimub.

95

Kaia Kanepi

Tennisist

Leidnud taas nii tervise kui ka motivatsiooni maailma ühe tihedama konkurentsiga ala tipus kaasa teha, pole Kaia Kanepi olnud ehk nii sagedane võitja nagu Anett Kontaveit, ent ta pakkus aasta ühe vägevama spordiemotsiooni USA lahtistel meistrivõistlustel – avaringis langes tema käe läbi maailma esireket Simona Halep, kaheksandikfinaalis sundis ta endast viimast andma võimsa ameeriklanna Serena Williamsi.

96

Karmen Joller

Perearst

Aasta arst Joller täidab tiitliga kaasnenud au ja vastutuse igati välja. Peale meditsiiniteemade kommenteerimise, on ta näidanud perearstide inimlikumat poolt ja muresid rääkides iseenda kogemustest.

97

Jaanus Vihand

Coop Eesti Keskühistu juht

Kui suurpangad on end maapiirkondades järjest koomale tõmmanud, siis Coop liigub vastuvoolu ning pürib maarahva suurimaks pangaks, õigemini maarahva rahaasjade ajajaks. Augustist saab kõikides Coopi kaupustes ka sularaha välja võtta.

98

Merili Kukuškin ja Janika Veski (MMS kogukond)

MMS-i kasutamise levitajaid

On palju viise, kuidas Eestit kaheks jagada. Üks neist on MMS – kas selle "imerohu" tarvitamine on mõistusepärane või mitte. Lõppeval aastal astusid jõulisi samme need, kes MMS-iga ravimist heaks mõtteks ei pea. MMS-i aktivistide sotsiaalmeediakontod ja pangaarved pandi kinni.

99

Aigar Kallas

RMK juht

Majandab ligi poolt Eesti metsamaast. Riigimetsa Majandamise Keskuse juhina majandab ligi poolt Eesti metsamaast. Ühtlasi korraldab RMK metsas puhkamist ja matkamist ning loodushariduse pakkumist. Kallas valiti eelmisel aastal ainsa kandidaadina tagasi juhatuse esimehe kohale, kus ta on katkematult töötanud alates 2007. aastast.

100

Anne Mere

HKScan Estonia juht

Suurima lihatööstuse juht taltsutas ametiühinguid. Rakvere suurtööstuse ja töötajate lahing tõi ametiühingud enneolematusse rambivalgusse. Streik, mis pani kogu Eesti palgatöö tuumale kaasa mõtlema. Ometi oli lõpuks dikteerijaks riigi tuntuma kaubamärgi ja toidutööstuse juht Anne Mere.