Rein Kilk tahab osta jäämurdja Suur Tõll


Ärimees Rein Kilk soovib osta muuseumilaeva Suure Tõllu, et see korda teha ja Pärnu kesklinna kai ääres muuseumina eksponeerida. Kilk ütles, et esialgu on ta kindel vaid selles, et kunagine jäälõhkuja Suur Tõll tuuakse juunikuus Pärnus peetavatele merepäevadele ja jääb kesklinna silla juurde kogu suveks.

"Ma ei välista laeva ostu, olen teinud meremuuseumile sellise ettepaneku," lausus Kilk, kes tahab hakata laeva restaureerima. Pärnus sajandivanuse Ammende villa restaureerinud Kilgi sõnul paelub teda sama ajastul ehitatud laeva juugendstiilis salong, millest on säilinud palju sisekujundusdetaile ja mööblit. "Kui saaks teha korda kapteni või reederi kajuti, seegi oleks asi," ütles Kilk.

Kogu laeva restaureerimiseks kulub meremuuseumi arvutuste järgi 15 miljonit krooni, millest ei jätkuks laeva sõidukorda tegemiseks. Kilgi hinnangul on see liiga kallis ja mõttetu. Tallinna linnahalli kai ääres seisev jäämurdja Suur Tõll on ehitatud 1914. aastal ja on teeninud Tsaari-Venemaa mereväge, Punaarmeed, Soome armeed ja Eesti mereväge.

Anu Saare, Pärnu