Tallinnas mälestatakse suurpommitamist


TALLINN, 9. märts (EPLO) - Täna möödub 60 aastat Tallinna märtsipommitamisest, sellega seoses toimub keskpäeval mälestusteenistus Siselinna kalmistul ja õhtul kontsert-jumalateenistus Niguliste kirikus.

Niguliste kirikus toimuval kontsert-jumalateenistusel teenib vaimulikuna piiskop Einar Soone ning kõnedega esinevad Tallinna abilinnapea Jüri Ratas ja Eesti Muinsuskaitse Seltsi aseesimees ja ajaloolane Jaan Tamm.

Mälestusjumalateenistusel osaleva Tallinna linnavolikogu esimehe Maret Maripuu sõnul ei tohi ununeda see kurjus ja hoolimatus, mis 60 aastat tagasi hävitas palju elusid ja suure osa Tallinnast. "See õpetab praegustele põlvkandadele, et linn ei ole mitte ainult elamiseks ja ehitamiseks, vaid seda tuleb kõigiti kaitsta," tõdes Maripuu.

Kell 12.00 algab mälestusteenistus Siselinna kalmistul, kus 1990. aastal pommirünnaku ohvrite matmispaigale püstitatud ajutise puuristi juurde asetatakse lilli ja süüdatakse mälestusküünlad.

Kell 19.00 hakkavad lööma Tallinna kirikute leinakellad ning Harju tänava veeres süüdatakse mälestusküünlad, teatas linnavalitsus.

Narva linna peaaegu täieliku purustamise järel 6. märtsil 1944 oli suurim Tallinna pommitamine 9. märtsi õhtul ja sellele järgnenud ööl. Kahes laines, kell 19.15-1.00 ja 3.00-6.00 toimunud õhurünnakutel heitis nõukogude lennuvägi Tallinnale 2000 lõhke- ja 1500 süütepommi.

Pommitamisel sai rängalt kannatada Harju tänav ja Estonia teatri ümbrus. Maha põles Estonia teatrimaja ja süttis Niguliste kirik, pommitabamusest purunes keskaegne vaekoda Raekoja platsil ja hulk teisi ehitusmälestisi.

Hävis umbes 8000 hoonet, ligikaudu 40 protsenti toonasest elamispinnast ning üle 20 000 inimese jäi peavarjuta. Rünnaku tagajärjel hukkus 463 inimest ja haavata sai 659.