Kuningas Arturi gala ulatab abistava käe


MTÜ Naerulinnud kogub raha huule-suulaelõhega lapsi abistava aparaadi ostmiseks.

Eestis sünnib igal aastal umbes 25 huule-suulaelõhega last, kelle mitmed järgnevad aastad kulgevad haiglates ja arvukatel operatsioonidel. Tegu ei ole ravimatu haigusega, kuid ravi tõhustamiseks mõeldud aparatuuri ei ole Eesti meditsiinisüsteem suuteline soetama.

Kolm hakkajat ema, kellel sündisid üsna ühel ajal suulaelõhega lapsed, on võtnud nõuks astuda välja kõigi nende laste ja emade eest, keda kimbutab sarnane mure oma laste pärast.

2005. aastal loodud MTÜ Naerulinnud on võtnud oma eesmärgiks koguda heategevuse kaudu nii palju raha, et kõigist huule-suulaelõhega väikestest inimestest saaksid tulevikus suured ja õnnelikud inimesed. Laste raviks vajalik aparatuur ehk naso-farüngo-larüngoskoop maksab 700 000 krooni.

Kadi Tamkõrv ja Anu Ratasep on täiesti tavalised noored Eesti naised, keda pärast lapse sündi tabas ‰okk: nende laps ei olnud selline nagu teised, kuid ühine eesmärk ja sihikindlus on nad tegutsema pannud.

Kadi Tamkõrva sõnul sünnib Eestis iga 600. laps huule- või suulaelõhega, kuid lisaks sellele ka teatud hulk neid, kelle defekt on varjatud. “Varjatud suulaelõhet ei suuda avastada isegi röntgen,” selgitab Tamkõrv. “Just selle jaoks on vaja spetsiaalset aparaati, mille jaoks raha kogume.” Kadi Tamkõrv, kelle enda laps sündis mõlema defektiga, ütleb, et see aparaat aitaks kõiki selle defektiga inimesi kuni surmani välja. “Isegi inimesi, kellel on mingid kõriprobleemid,” teab ta.

Anu Ratasep lisab: “Kui saame aparaadi, ei pea niisuguseid operatsioone enam pimesi tegema, kuna kõik operatsioonid, mida tehakse, ei ole alati üldse vajalikud. Aparaadi abil saab vigasid tuvastada ja täpsema ravi määrata.” Kadi Tamkõrv on kuulnud teismelisest lapsest, kes on käinud juba 13 operatsioonil, miinimumprogramm on tavaliselt neli operatsiooni.

Hakkajad naised said kokku tänu arstidele, kes on olnud ääretult abivalmid ja lisaks oma põhitööle teinud ka psühholoogi ja sotsiaaltöötaja tööd, sest probleemi kohta on vähe eestikeelset teavet.

Hetkel on naiste loodud mittetulundusühingus Naerulinnud kümmekond liiget, kuid inimesi, kes oma murega nende poole on pöördunud, on mitukümmend. Nende seas ka isasid, kuna see on ikkagi terve pere probleem, mitte vaid laste emade asi.

Heategevuslik galakontsert

Idee heategevusürituse abil vajaliku aparaadi tarbeks raha koguda tuli ühises nõupidamises kahe Naerulindude patrooni Guido Kanguri ja Mati Palmiga.

“Otsustasime küsida nõu Mart Mikult, kes on gala kunstiline juht ja varem niisuguste asjadega kokku puutunud,” meenutab Ratasep. “Esialgu oli ta kindlal veendumusel, et kuningas Arturi gala ei toeta sotsiaalsfääri, kuid mingil hetkel muutis ta meelt. Igatahes meie sügav kummardus, et nad on nõus meid aitama,” rõõmustab Ratasep abi üle.

Küsimuse peale, kui palju nad loodavad kuningas Arturi galal raha koguda, lubavad tegusad naised, et nad ei jäta enne, kuni raha on koos. Realistidena teavad nad, et ühest kontserdist jääb väheseks, kuid 18. mail Jõhvi kontserdimajas toimuv üheksas kuningas Arturi gala on esimene suurem samm, et looduse tekitatud vigasid parandada.

Kontsert

Kuningas Arturi gala

•• Kuningas Arturi Gala on seni heategevuslikult abistanud kultuurivaldkonna projekte, kuid tänavu otsustati olla toeks huule-suulaelõhega laste normaalsesse ellu aitamisel.

•• Oma panuse suurejoonelisse kontsertprogrammi annavad ERSO koos dirigent Vello Pähniga, solistid Juhan Tralla, Gabriel Suovanen ja Leonid Savitski. Kaasa teevad Tallinna kontserdikoor ja näitleja Guido Kangur, kes on ise lapsepõlves suulaelõhe operatsioonil käinud. Õhtut ilmestavad üllatusesinejad.

•• Gala algab 18. mail kell 19 Jõhvi kontserdimajas, piletid maksavad 70–150 krooni. Eribuss Sakala parklast väljub kell 16, sõit Jõhvi ja tagasi maksab 100 krooni.

Annetused

•• Nagu traditsiooniks on saanud, ei küsi esinejad honorari ning piletitulu läheb heategevuseks, lisaks sellele on avatud eriarve SEB Eesti Ühispangas, kuhu saab teha annetusi.

•• Annetusi märksõnaga “Naerulinnud” saab teha Kuningas Arturi Fondi eriarvele nr 10444477777774 SEB Eesti Ühispangas.

•• Lisainfo: http://naerulinnud.kolhoos.ee/