Foto: Andres Putting

„Buum oli väga halb, kes selle põhjustasid, need tuleks vangi pista, kuristikku visata, aga no buumiaegsed tulud, need jätke ikkagi alles, andke meile see, mis meile kuulub, andke meile buumiaegsed tulud,“ ägestus peaminister tänasel valitsuse pressikonverentsil. „See on skisofreenia.“

Peaminister meenutas, et kohalike omavalitsuste tulumaksuosa kärbiti küll 11,93 protsendi pealt 11,4 protsendi peale, kuid selle tõttu saamata jäänud 27 miljonit eurot ei ole võrreldav suurus rahadega, mida omavalitsused on saanud teistest allikatest.

Ansip pakkus, et kohalikele omavalitsustel kodualuse maamaksu vabastamisega seotud tulude kompenseerimiseks tuleks suurendada nende osa tulumaksust. Ta märkis, et maamaks ei kao ära, vaid ainult kodualune maa on teatud ulatuses maksust vabatatud. Maksimaalselt jääb omavalitsustel selle tõttu saamata maamaksu ligi 17 miljonit eurot.

„On väga tugev korrelatsioon maamaksu ja tulumaksu kohalikule omavalitsusele laekuva osa vahel,“ rääkis peaminister. „See on kõige õiglasem jaotus, mille mina suudan praegu välja mõelda,“ ütles ta kompenseerimise kohta ja lisas, et igasugused muud meetmed ei ole nii head.