Mustvee kirikud Foto: Jassu Hertsmann

Paari nädalat tagasi saatis Mustvee väikese ainuusuliste koguduse eestvedaja Sergei Borodin president Toomas Hendrik Ilvesele pöördumise, mille sarnaseid on ta nüüdseks juba aastaid eri instantsidele läkitanud. Ta on oma murest kirjutanud ka riigikogule, peaministrile, õiguskantslerile, justiitsministrile, kuid sisuliselt tulemuseta.„Nad kõik ütlevad, et see ei ole nende pädevuses,” nendib Borodin.

Borodini kogudus, millel on veidi vähem kui 40 liiget, ootab juba rohkem kui kümme aastat, et saaks naaberkirikust tagasi oma ikoonid ja ikooniseina. Ent Moskva patriarhaadile alluv naaberkirik ei arva, et kogudus peaks ikoonid niisama enda kätte saama.

Pärast Eesti riigi taasiseseisvumist oli kogudus korraga kahe suure organisatsiooni vahel: nende tasuta kasutatav kirikuhoone kuulus Eesti apostelliku õigeusu kirikule (EAÕK), kuid nende ikoonid olid Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu kiriku (MPEÕK) käes.

Ainuusuliste kogudus pöördus MPEÕK poole palvega ikoonid tagastada. „Nad ütlesid, et tagastava meile need ikoonid siis, kui läheme nende alluvusse. Hea küll, oleksime ka nõus minema. Aga EAÕK [metropoliit] Stefanus räägib, et kui läheme Moskva patriarhaadi alluvusse, siis ta võib kas kiriku meie käest ära võtta või määrata meile renditasu. No olemegi kahe tule vahel,” nendib Borodin.

Loe homsest Eesti Päevalehest, kuidas ikoonisõda Mustvees alguse sai ja millal see võiks lõppeda!