##Mina: Hiljuti sattusin chatis rääkima ühe indianlasega ja kui ütlesin,et olen eestlane küsis ta kas Eesti on osa või oli osa Venemaast, umbes nii nagu samastaks meid, sattusin tõeliselt marru!! See ei olnud muidugi tema süü,kuid ikkagi! Ühed inimesed Soomest ka ütlesid, et kui Eesti NSV-st vabaks sai kuni mõni ka tänapäevani, samastas ja pidasid eestlasi venlastega sarnasteks,kuid nemad on algusest peale teadnud ja õnneks oleme me eestlased ka maaimale selgeks teinud kui erinevad me oleme! Miks te peate inimestele sellist asja peale suruma kui teate,et eestlaste südames on veel see viha! Tänan!

Kaur Kender: minu arust on see üks eestlaste suuremaid sõgedusi ja totrusi, et venelasi endast nii erinevateks peetakse. Mulle nii meeldib seda öelda: eesti on põline vene ala. Iseküsimus on muidugi see, kui põlised on venelased. Ja kes venelased on? tegelikult ju on nad suuresti soome-ugrilased, kes räägivad slaavi keelt. Ma usun, et pruugiks vaid Tallinna tuua 60 000 somaallast ja 100 000 hiinlast ja iga eestlase jaoks muutuks venelane kallimaks kui oma vend. Ja mulle teevad vihased inimesed nalja


Sudak (Alar.Sudak@mail.ee): Neil päevil sai teatavaks enim müüdud 10 raamatut. Teid "Check-outi" nende hulgas ei ole. Samas olete kõige kõmulisem kirjanik. Kuidas Te sellesse vastuolusse suhtute?

Kaur Kender: Vaata, SudakCheck Out ilmus alles 13 Dets. Selle ajaga on teda müüdud üle 3000. Lisaks andis CO välja kirjastus, kes ei kuulu sinna liitu, kelle andmete põhjal edetabel tehti.


kaasatundja: Vaene Kaur, teda on lapsepõlves ilmselt väga kurjasti koheldud. Nüüd põeb mehike sügavat alaväärsuskompleksi ja selle varjamiseks sõimab kõiki võimalikult nõmedalt. Eks tal ole siis pisutki uhkem tunne. Lausa hale teisest.

Kaur Kender: Jah, ma olen tõesti õnnetu lapsepõlvega. Kahe aastaselt hakkasin suitsetama. Kolmeselt kaotasin süütuse (naabri koerale). Neljaselt kukkusin aknast alla (9 korrus). Viieselt tapsin on isa. Mu ema oli nii jube, et mul ei tekkinud Oidipuse kompleksi. Selle eest andis julm ema mind lastekodusse. Kus mind valati esimesel päeval sulatõrvaga üle. Kuueselt lõigati ära mu munad. Kihlveo pärast. Seitsmeselt kukkusin kääride otsa ja jäin pimedaks. Kaheksaselt torkas kasvataja puruks mu kõrvad. Üheksaselt peeti mind näljas. Keldris. Sõin ära oma keele, mõlemad jalad, ja vasaku käe… Kümneselt, mööda lastekodu keldrit roomates leidsin mingi imeliku asja… paljude nuppudega… see oli kirjutusmasin… sellest päevast peale mõnitan kõik, solvan kõiki ja elan välja oma seda sügavat alaväärsuskompleksi… aga mul on mu käsi, mul on mu masin…


Moor: Kender arvab vist, et kui ta on loetav, on ta ka pandav... ehehee, kahjuks mitte :)i mean, kender on tõesti andekas reaalse elu situatsioone vahel lõikavsarkastilisteks, vahel "sotsiaalkriitiliseks" absurdiks võimendama, vt. "Iseseisvuspäev", müts maha...aga s....a sellest, kes see mees on, mida ta maast, linnast või liiklusseadusest arvab, mida sööb, joob ja ninna tirib... heh. Kes Kenderi saba ikka kergitab, kui mitte Kender ise.

Kaur Kender: Preili Moor, nii kaua kui mulle makstakse selle eest, et ma räägin, mida ma arvan ja mida ma teen, nii kaua saab sellest ka lugeda.


ökofashist: kelleks sa kaur tahaksid saada, kui sa suureks kasvad? ja mida arvad homoseksuaalsusest?

Kaur Kender: Ma tahaksin saada emaks. See on ka vastus teisele küsimusele ;)


Angerjas (To Sudak): Sa ju tead, et see mees ei võistle Krossiga, s.t. see mees võistleb kellegi teisega. Sa loe uudised Hiina Riigist või Indiast või kuskilt mujalt, seal, kellega mees võistleb. Siin territooriumil pole mehele vastasid.

Kaur Kender: jajah


Lender: Kas naised on sinu jaoks ainult tarvitatav mõnuaine

Kaur Kender: naised on legaalne mõnuaine aga mitte ainult. Naine on eelkõige esimene sõber, esimene partner, esimene hoolija, esimene kriitik, lugeja, fänn, vaenlane ja veel ja veel. Mina ei saa midagi parata, aga naisega on mul niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mõnus J


mk (karnau@hot.ee): Küsimused härrale:

1)Sa ütlesid, et filmid on tõesti need, mida sa teha tahad. Aga miks sa siis neist ei alustanud, miks sul oli üldse vaja enne raamatuid kirjutama hakata? Minu arust peaks iga inimene koheselt tegelema sellega, mida teha tahab, mitte vaeva nägema liigsete ettevalmistustega.

2) Samuti oled sa öelnud, et ei mäleta lapsepõlvest eriti midagi. Aga kas sa tahaksid rohkem mäletada, kas tunnet ei ole, et midagi on puudu? Kas sa lasteaias oled käinud, see on kõige õnnelikum koht maailmas, minul on kogu aeg tunne, et paremad ajad on möödas

3) Niisama huvi pärast küsiks, et palju peab tavaliselt inimene oma peaga tegelema, et see iga päev nii ilusti läigiks nagu sul. See on vist tohutu töö.

4) Kunagi oli sul aeg, kus sa pidid 16 tundi päevas arvuti taga istuma ja kirjutama, ma ei usu seda, kohe mitte ei usu. Kui intensiivne töö see oli ja mitu lehekülge teksti sa siis päevas suutsid kirjutada?

5) Miks peaaegu kõik noored, andekad, ülbed ja uued kirjanikud on copywriter'id või muud reklaamiasjapulgad või siis sellised, kes kunagi on tegelenud reklaamiga? Miks nad midagi muud teha ei oska?

5) Kas sa kardad, et ka sul tuleb kunagi aeg, kui kõht läheb paksuks ja peab peegli appi võtma, et seda näha. See on hästi hirmus asi, kui see juhtub.

6) Miks sa Venemaale veel läinud ei ole, kui sa slaavi asja nii armastad ja miks sa ei ole hakanud vene keeles raamatuid kirjutama, sest neid loeks ju palju rohkem inimesi.

7) Millal sa siis tegelikult uuesti lahkud Eestist, sest ma olen täiesti kindel, et sa ei kavatse eluaeg siin sitaaugus mädaneda?

8) Millal sa viimati nutsid? Jõudu, jaksu, lootust, tervist ja Armastust, nii sulle Kaur kui teistele.

Kaur Kender: Kallis proua MK!

1)Inimene ei pea midagi. Vaata, mina tahan filme teha aga ma ei viitsi. St neid on nii keeruline teha. Igavene hulk inimesi. Ja mul on siiani reklaamitööst kerge inimeste, eriti asjalike inimeste, üledoos. Raamatuid on hea lihtne teha. On vaja ainult et kohal oleksid Ma, Mina ja Ise. Pealegi: raamatud tulevad mul väga hästi välja.

2)Lapsepõlvest ei mäleta midagi, koolist ei mäleta midagi, isegi eilsest päevast ei mäleta suurt midagi. Mälu on üldse üks suur pettus. Aga lasteaias olen käinud. Mäletan seal head ja halba. Ja palju seksi.

3) Ma ajan ta läikima pildistamiste ajaks.

4)Ära usu. “Iseseisvuspäeva” kirjutasin kuue ööpäevaga. 132 lk. See teeb üle 20 lk päevas. “Ebanormaalse kirjutasin 40 päevaga. 300 lk. See teeb natuke üle 10 lk päevas. Ja alla 16 tunni ei olnud ükski päev. Ebanormaalset kirjutades ei olnud mul veel 17” LCD monitori. Oli tavaline. Aga mu silmad ei kannata telekat. Parem silm paistetas täiesti kinni. Hoidsin kogu aeg sidemega kummelikompressi peal ja kirjutasin nagu mereröövel. Vasaku silmaga.

5)Reklaam on see ala, kus on kõige lihtsam sõna rahaks konverteerida. Ka üsna andetu sõna, muuseas. Samas – sõnadega raha tegemine annab enesekindluse. Lisaks: dementsete klientidega suhtlemine tekitab soovi midagi öelda, kuidagi ennast pasast emmaldada.

6)Ma ei oska ühtegi keelt. Eesti keelt oskan natuke. Aga vene keeles ei oskam ma kirjutada. Ja pealegi, miks ma peaksin ära minema? Mul on sinine pass.

7) Mu sõber pankur (ohh! Ma kuulen, kuidas lugejad skandeerivad: Lõh-mus, Lõh-mus!;) ütles, et Harvardis õpetati neile oluline asi: tee raha seal, kus sul on loomulik eelis (natural advantage). Minu loomulik eelis on eestis. Ma oskan kohaliku keelt.

8)Kinos “Sõrmuste Isandat” vaadates selles kohas, kus Haldjatüdruk valge hobusega 9 musta sõrmusevaimu eest põgeneb, endal hingevaakuv Frodo sadulal tilpnemas. Ja siis tuli vesi! Nii ekraanil kui minu silmis.

9)Aitäh heada soovide eest. Tead, mul on üks enesekaitse loits. Kasutan seda kogu aeg. Ma soovin, et igaühele juhtuks sama, mis ta mulle soovib. Ainult topelt.


Volf: Teatavasti on Remsu läinud kirjanduslukku sellega, et seda kõige paksemat raamatut (Paabeli torn?) pole keegi läbi lugenud. Kas on teada, mitu inimest on teie raamatuid lugenud?

Kaur Kender: Ei ole teada. Aga raamatukogudes pidid olema pikad järjekorrad minu raamatutele. Mis on väga kurb ja väga lahe.


Don: Sa trenni ka teed, ei tee?

Kaur Kender: Don, teen ikka natuke. Kangi tõstan, ratast väntan, ujun.


liizi: to joosep ja ainult ! joosep ,kallis ,tõepoolest isiklikult ei tunne ma teda(ja mul on selle üle siiralt hea meel) aga olen viibinud nii mõnelgi koosviibimisel ,kus Kaur sõna võtab ja viimasel ta lihtsalt rikkus oma maine vähemalt minu silmis ära. Ei ,ma pole kade, siin ei ole lihtsalt midagi kadestada...

Kaur Kender: Liizi, kas see oli see Tartu üritus, see HIVi vastane, seal kus ma olin koos Vilosiuse ja Kaubaga? Kas see üritus, kus ma ütlesin, et ma paneks Jennifer Lopezi isegi siis igasse auku ilma kummita, kui ta oleks mu enda ema, ja et kui ta siis sünnitaks, siis ma saaksin korraga venna ja poja? Liizi, ära muretse, see on tsitaat ühest eminemi laulust ;)


õpetaja: Paljud siin ütlevad, et tunnevad Sind, aga ei loe Sinu raamatuid, mina loen, aga ei tunne Sind. Ma ei tea isegi, kui vana Sa oled, aga mina olen natuke vanem ja seda ma tean küll, et maapealne elu saab alati rutem otsa kui me arvame, ja mida rohkem lõpu poole, seda tugevam on tunne, et ei jõua kõike ära teha, mida veel tahaks. Kas Sa ei mõtle, et raiskad oma elu ja annet mõnikord ülearu. Läbilöök oli vajalik, aga nüüd oled Sa seisus, kus võiksid juba vabamalt mõelda oma raamatute uuele, kõrgemale kvaliteedile. Sinult ootaks rohkemat. Edu!

Kaur Kender: Kallis ÕpetajaV: Ma mõtlen täiesti sama moodi. Ma arvan, et ma pean tegema muutuse. Ma arvan ka, et ma pean midagi endas muutma. Mul on tunne, et tegelikult on mul annet kirjutada midagi tõeliselt head. Ma pean end sundima, ma pean vähemalt proovima. Ja mind teeb salamisi väga rõõmsaks, et on keegi, kes ootab mult rohkemat. Ma proovin ootused kunagi täita… Viis aastat ütlen ma, viis aastat. Kui selleks ajaks ei ole, siis mult ka vist ei tule.Edu sullegi!


kanepipää: Kivisildnik nosib kärbseseeni. mida ise meeleoluks tarvitad?

Kaur Kender: Kanepipää, Kanep mulle ei sobi. Tegelikult on kõik pask peale alkoholi ja kokaiini.


Mis siin imelikku on?: Ta on öelnud: "Kes ei ole nõus, et vene keeles ilmub kümneid kordi rohkem teadus-, ilu-, tõlke- ja ajaviitekirjandust, võib minna Männiku karjääri, ennast maha lasta ja ise liiva peale kraapida."Aga peabki ju, kui venelasi on eestlastest 100 korda rohkem. Miks selle yle halada, vaielda ja tömmelda, Kaur Kender?

Kaur Kender: ma ei hala, vaidle ja tõmble. A sa ära võpendrivaita, loe kogu artikkel läbi.


uudu: kas sul oma EGO kõrval kitsaks ei lähe?

Kaur Kender: Ei, nii ID kui SUPEREGO tunnevad end lahedalt.


võõrad suled: Selle näpu ja tagumikufraasi ütles Lao Meelis ja veidi teistmoodi kui Kender asja kunagi tsiteeris.

Kaur Kender: Tsitaadi kasutamise kooskõlastasin Meelisega. Ta hakkas algul mingist autoritasust ja honorarist rääkima, aga siis leppisime kokku, et oleme elavad klassikud, kuulume rahvale ja meid võib tasuta tsiteerida.


Armani: Tere Kaur. Mul on kohe õige palju küsimusi sulle niisiis ma alustan.

1 )Jällegi ei saa üle ega ümber venelaste teemast. Inglise,hiina, prantsuse ja saksa keeles ilmub ka väga palju kirjandust, kas me ei peaks ka neid keeli oma riigikeeleks valima?

2)Iga su kolumn või arvamus pole vahet on täis viha, miks kas sa ei saa piisaval kogusel naist, et rahuldamatus ja ängistus poeb su seest välja vihana.Kas sa ei ole püüdnud näiteks rohkem seksida?

3)Jällegi arvustuse teemaline, nimelt ma lugesin jälle üht su üllitist, kus kordus pea iga lause tagant, me Rainiga tegime seda ja me Rainiga tegime toda, tahakski küsida, et kas Rain on su suur iidol, kelle poole sa kummardad kas sul endal ''mune'' polegi?

4)Vastab see tõele, et sul on keeld siseneda Old Hansa restoraani ja miks?

5)Püüad väga palju slängis rääkida,miks, kas sa arvad, et oled lahe mees?

6)Kas sa osakad inimestga viisakalt käituda ja kui oskad siis kuidas see väljendub.

Kaur Kender: Preili Armani,

1)Aga siin elab sadu tuhandeid venelasi, mitte aga hiinlasi. See ei ole inimlik, kui noor ema läheb poodi oma lapsele rinnapiima asendajat ostma ja ei saa pakilt oma emakeeles lugeda. Oleks tegu ühe hiinlasega OK, me ei saa aidata. Aga me räägime tuhandetest, tuhandetest, kullake.

2)Viha on vaataja silmades. Armani, kas see on varjatud kutse kohtingule? Uut seksi ei ole kunagi piisavalt palju ;)

3)Mulle nii meeldib, kuidas see inimesi ärritab! J Eile, muuseas, rääksime Meelisega ja ta ütles, et ma ei unustaks ka teda sõbralikult ära mainimast ;) Meelis ärritab veel rohkem. Mul on üks sõber, kellel on tuju kohe rikutud, kui loeb lehest Meelis Lao. Ta ei talu isegi seda, kui mina seda nime mainin. Ja mida ta tast teab? Nagu Rain kunagi ütles: mu isa ütles, et inimene, kes usub lehti saab ikka haledal kombel petta küll.

4)Ei vasta, vist. Ma ei mäleta küll. Ühe teise lõbustusasutuse keeld oli mul pool aastat küll aga see oli arusaamatus, mis on nüüdseks vägagi lahenenud.

5)Ma ei püüa midagi. Räägin nii nagu räägin. Ja muuseas, preili Armanikene, arvan, et olen täitsa lahe mees. Kellega on lihtne suhelda, lõbus juua, kerge unustada

6)Näiteks sulle ütlen preili, kas see pole viisakas?


Küsija: Kas Jumal on olemas? Mille vastu protesteerid? Mis on hea ja mis on ilus?

Kaur Kender: Kurat teab Lolluse Ilus on sama mis hea, aga hea ei pruugi olla alati ilus.


venelane (marusja@kana.com): Kuigi ei ole eriti vaimustuses Kauri raamatutest (olen teise põlvkonna inimene), kuid loen huvi pärast. Ka Kertu Rakke ja teisi olen lugenud, kas või sellepärast, et teada, mille peale mõned indiviidid pritsivad oma mürki ja sülge. See on õige ütlemine, et selline kirjandus on oma aja produkt. Mis puutub venelastesse.. Arvan, et Kender hoomab, et venelased on suur rahvas ja nagu suure rahva puhul, seal leidub sellist musta ja madalat , mis ei esine väiksel rahval, kuid väike rahvas ei küüni ka kõrgustesse. See on nii naljaks, et eestlased peavad ennast kõige kõige :prantslased on mustad ja lärmakad,ja nii edasi ja nii edasi.. Ega eestlased on ju ka erinevad, mittekõik on ilusad ja targad, suure rahva puhul need erinevused on aga väga suured.. Eriti naljakas, et eestlane suhtub põlgusega soomlastesse.. see näitab, et inimestel üldse puudub anlüüsimisvõime. Mõelge ikka loogiliselt, egas intelligentne soomlane ei jookse mõõda Tallinna tänavaid, selle soomlase analoog, kes käib Tallinnas, joob Eestis viina kuuri taga ja ei käi välismaal.. Las siis Kenderile meeldivad KA VENELASED, usun, et ta on tolerantne ka teiste rahvuste suhtes. Olgem ka Kenderi suhtes tolerntsed... Äkki see on kurikuulus EESTI kadedus : kuidas tema julgeb, mina küll ei julgeks...

Kaur Kender: aitäh, Venelane. Seep see on, et ma tegelikult ei julge alati öeldagi, mida ma mõtlen. Jäägu see omavahele, aga mina arvan, et eestisse oleks vaja 1 miljon inimest juurde. Olgu nad või hiinlased ja somaallased või tsuktsid.


Desoto: Kuna kirjutad, siis küsiks, et kunas (ja kui nii saab küsida - siis millega seoses) tekkis tunne, et nüüd on mul midagi laiemale publikule öelda? Ja mida muljetavaldavat oled viimasel ajal juhtunud lugema? Tegelikult küsiks seda ka, et kuidas sa valid raamatuid, mida lugeda?

Kaur Kender: Desoto, ma ei tea, mul ei ole tunnet, et mul oleks midagi öelda. Aga mul on tunne, et ma oskan vahel üsna hästi öelda. Ja seda ma proovin teha. Viimane suur avastus on John Fante. Enne seda Montaigne. Ja raamatuid valin põhiliselt nii, et mida sõbrad soovitavad.


vera:

1. kui sind ei huvita see, mida üks või teine isik sinust arvab, siis miks meid peaks huvitama see, mis sina meist/elust/millest iganes arvad?

2. Kes sul kodus nõusid peseb ja särke triigib? Viimane küsimus ei ole isiklikus elus nuhkimisena mõeldud, vaid pigem selleks, et sinu suhtumist teada saada.

Kaur Kender: Vera kallis, aga teid huvitab ju. Vähemalt natuke ja mõnda. Nõusid peseb see, kes süüa tegi. Kui mina, siis mina, kui Nastja siis Nastja. Aga meie eriti kodus ei söö. Last söödame kodus. Ja siis läheme kusagile lapsega välja. Ja särke triikisin vanasti ise. Nüüd triigib pesumaja.


Reklamatsionist: Miks nii palju kaubamärkide ülistust ja esiletoomist raamatutes ja mujal?

Kaur Kender: A millest sa kirjutad? Mis inimestele loeb? Kas me elame kohas, kus inimesed oleksid nõus pool kuupalka andma uue Piibli eest, või kohas, kus nad annavad kogu palga Gucci eest?


uudu sõber: Y-jumal oli hea, aga teisi ei saa lugeda, sest selle ümber keerlev reklaam sööb isu ära.Äkki mõne aasta pärast...Ja nagu mu hea sõber pankur (oh, nimesid ei nimeta, aga jube kuulus) ükskord ütles, et kunagi ikka jõuad...

Kaur Kender: Loe Check Out, soovitan. Seal on sama vanatestamentlik alatoon, sama sostiaalne iroonia, sama manipulatiivsus aga uus jõulisus, ükskõiksus ja kiretus


Vera:

3. mis oli viimane asjalik ja mõistlik mõte, millele sa mõtlesid?

4. millal viimati nt Lõuna-Eestis või ka näiteks Kesk-Eestis käisid? Miks? Labased küsimused, onju :)

Kaur Kender: Kulla Vera, jätkame…

3. ei tea

4. Viimati käisin Tartus 2 nädalat tagasi. Joomas. Ei ole su küsimustel häda midagi


murega tropp: mul on oma teema, tahan et eesti saaks suuremaks, kas või maaalalt(soli väike nali),seetõttu olengi end viimasel ajal rakendanud oma mõttekäikudes kuidas plaani ellu viia. Kuidas Teile tundub, kas meil on veel kasvu ruumi?

Kaur Kender: alati on


Lollike: Millest kirjutamist alustada? Kas sellest piisab, et mul enda arvates on ilgelt palju häid mõtteid, mida ullult tahaks teistelegi välja öelda. Võib peab enne targaks saama?

Kaur Kender: Kirjutamist alusta esimese sõna esimesest tähest. Mõtted on hea. Mul näiteks on väga väha mõtteid. Umbes üks mõte nädalas. Ja ikka kirjutan. Tark ei pea olema. Jerome K. Jerome “Kolm meest paadis…” ei olnud üldse tark aga väga naljakalt kirjutas.


Lawrence: Arvestades Teie seisukohti ning tõekspidamisi oleks vist juba ammu aeg kodummalt (Teie sõnavaras vist sellisel mõistel kohta pole)lahkuda... ja ka kodakondsus vahetada, mõne suurema ja ülbema riigi oma vastu... või kuidas?

KK: Kuidas see oligi Hesaris… Rikastel pole vaja kodumaad, nad saavad endale midagi paremat lubada. Vaestel on vaja kodumaad, aga kodumaa ei saa endale vaeseid lubada. A ma olen mõelnud küll, et oli ju uhke tunne olla selle riigi kodanik, kellel on tuumapomm. Vahel mõtlen, tahaks veel.