Tiit Peki pääsemine Sotši olümpiavõistluste žüriisse on üle tüki aja hea uudis Eesti suusatamisele. Foto: Taavi Arus .

Peki pääsemine 2014. aasta veebruaris peetava Sotši olümpia murdmaasuusatamise võistluste žürii liikmeks on paljudest skandaalidest räsitud Eesti suusatamisele üle pika aja üks rõõmustav sündmus.

Sama rõõmustav on ka teise eestlase, Robert Peetsi pääsemine eeloleval talvel peetava Val di Fiemme MM-i žüriisse.

„See näitab meie meeste taset!” kostis sel nädalal FIS-i kongressil Lõuna-Koreas Kangwonlandis viibiv Eesti suusaliidu juhatuse liige Jaak Mae, kes oli teisel pool maakera tunnistajaks eestlaste määramisele auväärsetesse ametitesse. „Vastav ettepanek on ära tehtud, nüüd tuleb see vaid FIS-i nõukogul lähiajal kinnitada.”

Peki ametinimetus Sotši olümpial töötades saab olema tehnilise delegaadi (TD) assistent. Sotši mängude murdmaavõistluste TD-ks valiti tšehh Petr Mach, keda Pekk abistama hakkabki. „TD on FIS-i saadik, kelle tagada on võistluste määrustepärane läbiviimine ja žürii töö juhtimine,” selgitas Pekk. „TD vastutab selle eest, et võistlused saaks peetud FIS-i reeglite järgi.”

Mitmel MK-etapil žürii liikmena tegutsenud Robert Peets lisas, et sisuliselt pole vahet, kas olla TD, TD abiline või žürii lihtliige. „TD ainult korraldab tiitlivõistlustel žürii tööd,” selgitas ta. „Aga kuna suurvõistlustel on žüriil väga palju tööd, siis tuleb kõigil žürii liikmetel teha sisuliselt kõike – ühel päeval üht, teisel teist asja. Tööpäevad algavad varahommikul ja lõpevad sageli alles kell 22 õhtul.”

Val di Fiemme MM-il ja Sotši taliolümpial kuulub murdmaavõistluste žüriisse kokku kuus liiget: tehnilise delegaadi, tema assistendi ja kahe FIS-i poolt määratud žüriiliikme kõrval ka võistluste juhataja ning FIS-i murdmaajuht.

Head suhted maksavad

Sotši mängudele tööle pääsemine tähendab 41-aastase Peki kõrgele tähelennule suusamaailma otsustajate seas loogilist jätku, sest ülemöödunud talvel Oslo MM-il oli ta juba ametis tehnilise delegaadina. Samal ajal, meenutades Eesti suusaliidu mullust tegevust Peki kõrvale tõrjumisel Otepää MK-etapi peakohtuniku rollist ja FIS-i murdmaakomiteest, mõjus tema järjekordne esiletõus mõnevõrra üllatavalt.

Ühtlasi sai kinnitust tõsiasi, et Peki head suhted FIS-i ladvikuga loevad rohkem kui Eesti suusaliidu niiditõmbajate mullused püüdlused Pekki maha teha. Pekk, kes on kuulunud ka Eesti suusaliidu juhatusse, sattus alaliidus põlu alla, sest polnud eelmisel kevadel nõus Alar Arukuuse väljavahetamisega Jaak Mae vastu Otepää MK-etapi peakorraldaja rollis. Juba varem oli ta pinnuks silmas mõnedele Eesti suusaliidu juhatuse liikmetele, sest eelistas ettemääratud tegutsemisele oma peaga mõtlemist.

„Tiit on alati esimene inimene, kellele ma helistan, kui seoses reeglitega tekib mõni küsimus,” kiitis paari viimase talvega Peki poolt sisse tallatud rajale pääsenud 28-aastane Peets üht oma mentorit. „Teisena helistaksin sloveenile Uroš Ponikvarile, kes on FIS-is peamine reeglitetegija, ja kolmandana Tiitu Otepää MK-etapi peakohtuniku ametis asendanud Vahur Leemetsale,” lisas Peets.

Pekk on praegu väga hõivatud oma põhitööga Venemaal Peterburi pangas ega leidnud aega Sotši olümpiale tööle pääsemist pikemalt kommenteerida. Ta oli ülimalt hõivatud ka möödunud suusahooajal, lüües tehnilise delegaadi assistendina kaasa vaid kahel MK-etapil, Moskvas ja Szklarska Porebas.

„Hobidega tegelemiseks, nagu mu kauaaegset tegevust FIS-is võis nimetada (Pekk oli aastail 2001–2011 MK- ja kontinentaalkarikasarja alakomitee esimees – toim), sobis väga hästi mu kunagine töö Hansapangas. Selliseid firmasid, kes laseks praegu samamoodi hobidega tegeleda, ilmselt eriti enam ei leia!” selgitas Pekk.

Samal ajal on suusatamine endiselt see maailm, kus Pekk tunneb end väga koduselt ja vajalikuna. Sestap andiski ta nõusoleku minna ka Sotši olümpiale. „Meie üks suur eelis on see, et valdame mitmeid keeli,” tõdes Peets, vaagides nii Peki kui ka iseenda trumpe. „Näiteks vene keelt, mida lääneeurooplased ei oska.”