Tänane Sarajevo. 1984. aasta olümpiamänge meenutab tänavakividesse kujundatud lumehelvest meenutav logo. Foto: Hendrik Osula

Kohalike kaupmeeste sõnul müüdi Sarajevos 1984. aastal sadu tuhandeid seinakelli, millel ilutses oranž lumehelvest meenutav logo ja viis olümpiarõngast. Täpselt samasuguseid kelli saab osta Bosnia ja Hertsegoviina pealinna basaarilt praegugi, kolmkümmend aastat pärast esimesi kommunistlikus riigis peetud taliolümpiamänge. Peale kellade kaubeldakse igasuguse muu nii tollest ajast pärit kui ka hiljem järele tehtud olümpiameenetega: müügil on kruusid, maskott hundipoeg Vučko ja taskunoad. Suveniiriäri pole aga kaugeltki ainus, mis üle 30 aasta tagasi toimunud spordipidu praegugi pildil hoiab.

Keerulisest ajast ja hävitavast Jugoslaavia sõjast hoolimata on Sarajevo kesklinnas alles maju ja tänavasillutisi, mida endiselt kaunistavad olümpiaembleemid ja -tahvlid ning isegi tolleaegsed reklaamplakatid. Kohalikele elanikele tuletavad need reliikviad meelde linna kuldaega, mida nüüd on hakatud taastama. 2017. aastal toimuvad Sarajevos Euroopa noorte taliolümpiamängud ja spordipeoks lüüakse taas läikima paljud mahajäetud või muul eesmärgil kasutuses olnud olümpiarajatised.

Avalehele
2 Kommentaari
Loe veel: