NAND flash, mis tundus kõvaketastega võrreldes ülikiire, on võib-olla peagi saamas ajalooks ja selle asemele tulemas on midagi hoopis uut ja võimsamat, kirjutab AM.ee.

NANDist ligi tuhat korda kiirem tehnoloogia 3D XPoint on esimene suurem revolutsiooniline muudatus selles valdkonnas viimase 25 aasta jooksul üldse. Praegu kasutatav NAND Flash leiutati juba 1989. aastal.

Intel ja Micron teatasid uuest materjalist, mis salvestab kolmemõõtmeliselt ning tagab kümme korda suurema salvestustiheduse kui senised välkmälumoodulid.

3D XPoint on 1000 korda kiirem, 10 korda suurema salvestustihedusega, 1000 korda vastupidavam ja võimalik, et ka tootmiskulud tulevad väga kiiresti kordades odavamad kui senistel välkmäludel.

Uued ülikiired ja ülisuured salvestusseadmed on vajalikud masinõppe, tehisintellekti, reaalajas jälgimise, suurte andmemahtudega modelleerimise (ilmateade, liiklus, meditsiiniandmed jne) ning muidugi ka uksele koputava 8K graafikaga mängumaailma jaoks.

Ülikiiret välkmälu on veel vaja näiteks finantsasutustele pettusemustrite tuvastamiseks, küberkaitseks, meditsiinis geenianalüüsiks. Samuti muutuvad sellega kiiremaks serverid, sülearvutid ja mobiilsed seadmed.

Kui protsessorikiirused on hakanud tasapisi aeglasemalt kasvama, siis üheks pudelikaelaks on arvutisüsteemides saanud viimasel ajal just suure hulga andmete liiga aeglane kättesaadavus.

Mitmetuumalised protsessorid jäävad massilisel paralleelandmetöötlusel ootama andmete ettesöötu, mida pikaajalisest mälust piisavalt kiiresti kätte ei saa. Uus 3D XPoint tehnoloogia ehk murrab selle probleemi, loodavad Microni ja Inteli esindajad.

Innovaatiline salvestustehnoloogia on transistorivaba: bitid salvestatakse ergastunud või ergastamata olekus kolmemõõtmeliselt kihtidesse, mille materjalist pole Intel oma teates veel juttu teinud.

Lugemine käib lokaalselt, mis tähendab tunduvalt suuremaid pöördumiskiirusi ja väiksemat energiatarvet.

Kui NAND välkmälu on kuni 1300 korda kiirem kui tavaline kõvaketas, on see siiski 1500 korda aeglasem kui praegune operatiivmälu (DRAM).

3D XPoint on aga umbes sama kiire kui DRAM ehk operatiivmälu, kuid lisaks sellele säilitab andmeid pikaajaliselt ka siis, kui toide on välja lülitatud.

Kui NANDi pöördumiskiirused on kümnetes mikrosekundites, on 3D Xpointi pöördumiskiirused kümnetes nanosekundites. Seega on see ideaalne salvestusmeedia arvutitele ja eriti muidugi suurtele süsteemidele.

Inteli ja Microni uus mälu võib esimest korda aastakümnete jooksul muuta ka arvutite põhiarhitektuuri - kui seni kasutati eraldi operatiivmälu ja püsimälu, kuna operatiivmälu jaoks oli vaja ülikiiret salvestust ja senised püsimälu tehnoloogiad seda ei võimaldanud, siis 3D Xpointiga võib olla mõistlik nii operatiivmälu kui ka pikemaajalisem mälu ühendada ühte salvestusmeediasse.