Tervise Arengu Instituudi vanemteadur Kristi Rüüteli sõnul nakkuse heteroseksuaalne levik kasvanud eriti naiste ja vanemate kui 34-aastaste seas. „Seni peamise riskirühma, narkootikume süstivate inimeste seas, on HIV levimus stabiilne, kuid nakkuse levik ei ole siiski lakanud. Tõusnud on ka homoseksuaalsel teel levinud juhtude arv,“ lisas Rüütel. „Mis puudutab HIV-testimise üldist taset, siis seda võib Eestis hinnata väga heaks. Küll aga oleks vajalik paremini suunata testimist neile, kes on tõenäolisemalt nakatunud.“

Mis puudutab HIV-testimise üldist taset, siis seda võib Eestis hinnata väga heaks.

Tänavu esimeses kvartalis on sotsiaalministeerium käivitanud mitmeid uusi tegevusi HIV ennetuseks. Alates sellest aastast on riigieelarvest lahendatud HIV-ravimite kättesaadavus vastavalt patsientide vajadusele ning loodud konkreetne plaan HIV-epideemiaga võitlemiseks, mille jaoks on riigieelarvest aastateks 2017–2020 taotletud lisaraha. Lisaks on sotsiaalministeeriumil koostöös haigekassaga koostamisel HIV ravijuhend, millesse on plaanis kaasata kõik selle valdkonna oluliste institutsioonide esindajad. Ravijuhendi eesmärk on tagada HIV-nakkuse võimalikult varajane diagnoosimine, raviga alustamine ja ravi järjepidevus.

Samuti on sotsiaalministeeriumil koostöös Ida-Virumaa perearstidega plaanis läbi viia HIV testimise pilootprojekt, mille käigus testitakse kõiki projektis osalevate perearstinimistute 16-59-aastaseid patsiente. „HIV-testimisest võiks tulevikus saada perearsti igapäevatöö osa,“ ütles minister Ossinovski.

2015. aastal diagnoositi Eestis 270 uut HIV-sse nakatunut, mis teeb 20,5 juhtu 100 000 elaniku kohta. Uute juhtude arvu poolest on Eesti Euroopa Liidus jätkuvalt esimesel kohal.

Ülevaade HIV-nakkuse ja kaasuvate infektsioonide epidemioloogilisest olukorrast Eestis 2000-2015 on kokku pandud terviseameti, tervise arengu instituudi ja sotsiaalministeeriumi andmetel ning erinevate teadusartiklite ja rahvusvaheliste väljaannete põhjal.

2015. aastaga lõppes HIV-i ja AIDS-i senine riiklik strateegia, mille kohta on tellitud lõpphindamine eesmärgiga hinnata HIV ennetuses seniste tegevuste efektiivsust ning eesmärkide ja indikaatorite täitmist. Raporti valmimise tähtaeg on 2016. aasta juuli algus. Tulemuste põhjal kavandab riik järgnevaid samme viiruse leviku ennetuseks.