Gregory Ciottone on viimase 14 aasta jooksul rääkinud oma Ground Zero kogemusest mitmes riigis. Laupäeval jagas ta mälestusi konverentsil TEDxTallinn. „Õnneks on mul aja möödudes üha rohkem muid lugusid, mida rääkida,” ütles Ciottone Eesti Päevalehele. „Kuid Ground Zero jääb minuga.” <p>Foto: Ilmar Saabas</p>
Nepali tabas laupäeval 80 aasta rängim maavärin. Riik tunnistas peagi, et katastroofist üksi üle ei saada. Seepeale on abi saatnud paljud lääne- ja naaberriigid. Eestlaste 15-liikmeline päästemeeskond paraku Katmandusse ei jõudnud, sest sealne lennujaam ei suuda lennukeid vastu võtta. Eile asusid Nepali poole teele Ciottonei asutatud ja Harvardi ülikooli juures tegutseva katastroofimeditsiini programmi meedikud, kes alustavad tööd Kavres, 20 kilomeetri kaugusel Katmandust.
„Rusikareegel on, et esimesed 48–72 tundi saavad appi tulla ainult kohalikud päästjad, välisabi lihtsalt ei jõua nii kiiresti kohale. See tähendab, et kõige kriitilisemal ajal saab loota ainult kohalikele jõududele ja see, mida selle ajaga teha suudetakse, võib päästetud elude arvu dramaatiliselt muuta. See on osutunud tõeseks iga katastroofi puhul,” rääkis dr Gregory Ciottone, Ameerika juhtiv traumatoloog, kelle eriala on katastroofimeditsiin, Eesti Päevalehele.
Avalehele
2 Kommentaari