Maire Kuddu sõnul aitab elustiili muutmine ja kahjulikest harjumustest loobumine pea- ja kaelapiirkonna vähki vältida. <p>Foto: Arno Mikkor

Eesti vähiliidu juhatuse esimehe Maie Egipti sõnul on alanud vähinädala eesmärk teadvustada, milliseid pahaloomulisi vähkkasvajad esineb pea- ja kaelapiirkonnas, mida saab ise nende vältimiseks teha ja millisel juhul tuleb viivitamatult perearstiga ühendust võtta.

Tervise arengu instituudi epidemioloogia ja biostatistika osakonna juhataja Kaire Innos ütleb, et pea- ja kaelapiirkonna (PK) kasvajate gruppi kuuluvad huule, suukoopa, ninaõõne, ninakõrvalurgete, nina-, suu- ja alaneelu, süljenäärmete ning kõri kasvajad. Innos lisab, et Eesti vähiregistri andmeil diagnoositi 2012. aastal 225 sellesse rühma kuuluvat vähi esmajuhtu. Üle veerandi neist moodustas kõrivähk (26%), järgnesid keelevähk (18%), suuõõnevähk (13%) jt kasvajad. Kõigist aastail 2000–2012 Eestis diagnoositud pea- ja kaelapiirkonna kasvajate esmajuhtudest diagnoositi 78% meestel. „Kui süljenäärmete kasvajatest diagnoositi meestel umbes 50% ning huule-, keele- ja suuõõnevähi juhtudest umbes 70%, siis kõri- ja alaneeluvähki leiti üle 90% meestel,” toob Innos näiteid statistikast. Enim esmajuhte esineb vanuses 60–69 ja valdavalt on tegemist pea- ja kaela lamerakkvähiga, mis on maailmas esinemissageduselt kuues pahaloomuline kasvaja.

« Avalehele 2 Kommentaari
Loe veel: