Eestis ja Lätis on Rail Balticu tarbeks maad eraomanikelt kokku ostetud teokiirusel. Juba niigi viimase piirini venitatud kuupäevad ähvardavad kaela langeda. Osa maaomanikke istub teadmatuses, teistele tehakse hilinemiste ja ootamatute muudatuste tõttu šokiteraapiat. Maamõõtjaid kimbutab bürokraatia, mis süvendab segadust veelgi.

Vähem kui aasta tagasi heitis Ardi Rego kõrvale suurlinnaelu Tallinnas ja kolis elukaaslasega elama poolesaja kilomeetri kaugusele Raplamaale pisikesse ja kõrvalisse Mälivere külla. Ta puhastas maa võsast ja ehitas üles ilusa maja. „Sai seal linnas raudteede lähedal küll elatud," meenutab ta.

Rego teadis, et tema kinnistu piiri mööda hakkab tulevikus jooksma Rail Baltic. Kaks nädalat tagasi sai ta aga justkui vasaraga pähe - kiirraudtee oli nihutatud otse tema kinnistule, majast vaid üksikute meetrite kaugusele. 

Sarnane saatus võib oodata veel kümneid kui mitte sadu inimesi, sest riigil on siiani kokku ostmata raudtee alla jäävad vajalikud maatükid ning kuni trassi projekt pole lõplikult kinnitatud, saab seda nihutada ühele või teisele poole. 


Avalehele
172 Kommentaari
Loe veel: