23. augustil 2018 pidas Mart Helme Tallinnas Hirvepargis kõnet. 23. augustil peeti Hirvepargis kõnesid 1987. aastast alates, aga laulva revolutsiooni aegsetel üritustel, sh Hirvepargi kogunemistel Helme ei käinud. Tema hakkas Hirvepargis kõnesid pidama alles siis, kui Eesti oli iseseisev ja selle eest Siberisse saatmine enam ei ähvardanud. Foto: Kristjan Järv

„Olen alati valmis jagama kogemusi, mida Ida-Euroopal on pakkuda oma suveräänsuse taastamisel,” kirjutas Mart Helme eelmisel nädalal Suurbritannia värskele peaministrile Boris Johnsonile saadetud õnnitluskirjas. Ent kogemused, mida Helme saaks jagada, on teiste inimeste omad. Aastail 1988–1991 toimunud sündmustes, mille käigus Eesti iseseisvus taastati, Mart Helme ei osalenud.

1988. aasta alguses, kui Eestis algasid murrangulised sündmused, oli Helme 38-aastane. Siim Kallasest aasta noorem, Edgar Savisaarest aasta vanem. Laulva revolutsiooni ajal olid tihti juhtrollis tema põlvkonna esindajad, mistõttu on paslik helistada ja küsida, miks ei osalenud Helme sündmustes, mille kogemusi ta lubab nüüd Boris Johnsonile jagada.

Kui 30 aastat tagasi toimusid Balti kett, öölaulupeod ja teised laulva revolutsiooni sündmused, siis kuidas teie tollal nendes osalesite?


Ma ei osalenud nendes sündmustes. Ma elasin sel ajal maal ja tegelesin põllumajandusega. 

Avalehele
944 Kommentaari