Narva Aleksandri kirik Foto: Eero Vabamägi

Enim on avalikkuse tähelepanu all olnud Narva Aleksandri Suurkiriku saatus. Võlausaldajate esindaja teatas kuu aja eest, et muu pankrotivara hulgas alustatakse ka Narva Aleksandri kiriku müügiga alghinnaga pool miljonit eurot. See summa on olnud üle jõu käiv nii EELK konsistooriumile kui valitsusele. Samal ajal on paljud inimesed, sealhulgas mitmed ettevõtjad avaldanud valmisolekut toetada omalt poolt jõukohase summaga Narva Aleksandri kiriku väljaostmist ning sakraal- ja kultuurihoonenena avalikku kasutusse jätmist.

Täna Eestimaa kogudustele saadetud korjanduse üleskutses tunnistab peapiiskop Urmas Viilma Narva koguduse juhtide poolt tehtud vigu seoses Narva kiriku kiiremaks restaureerimiseks langetatud valede otsustega.

Annetusi saab teha pangaülekandega märkides saajaks "Eesti Evangeelne Luterlik Kirik”, arvelduskontole EE297700771001801320, märksõna: „Narva kirik“. Vabalt valitud summas saab teha nimelise või nimetu annetuse. Annetuse lihtsamaks edastamiseks on avatud ka vastav annetuskeskkond “Korjanduskarp” EELK kodulehel

EELK Narva Aleksandri kogudus kuulutas 2014. aasta sügisel välja pankroti seoses suutmatusega tasuda Narva Aleksandri Suurkiriku restaureerimistööde jätkamiseks garanteeritud laenu. Pankrotistunud kogudus on jätkanud kiriklikke kooskäimisi ja jumalateenistusi seni veel kasutamiseks jäetud koguduse hoonetes. Hoonete pankrotivarana müügi järel jäävad Narva luterlased peavarjuta ning suure tõenäosusega jääb taastamata sümbolväärtust omava kutuuri- ja sakraalhoonena ka Narva Aleksandri Suurkirik.