Üleeilsetel Austria erakorralistel parlamendivalimistel võidutses arvatult konservatiivne kantsler Sebastian Kurz koos oma Austria Rahvaparteiga (ÖVP).

Kõige võimsama tagasituleku tegid aga rohelised, kes jäid alles 2017. aasta hääletusel iseendalegi üllatuseks 4% künnise alla. Nende praeguse edu üks põhjus on austerlaste kasvav mure kliima pärast. Möödunud reedel toimus Austrias rekordilise osavõtuga kliimameeleavaldus: üle riigi osales sellel 65 000 inimest. Šveitsi väljaanne Neue Zürcher Zeitung (NZZ) nimetas seda oma eilses analüüsis „Greta-efektiks”, viidates noorele keskkonnakaitsjale Greta Thunbergile.

Mais skandaaliga Austria võimuliidu lõhki ajanud paremäärmuslik Vabaduspartei (FPÖ) sai aga eilsel hääletusel valusa hoobi, sest viimati tabas neid sedavõrd vilets tulemus rohkem kui kümme aastat tagasi. See aga ei tähenda, nagu oleks FPÖ valitsusse saamine välistatud, sest kõigest hoolimata jagub ÖVP-l ja FPÖ-l kahe peale enamuse saavutamiseks mugavalt kohti ja nende programmid on üksteisele selgelt kõige lähedasemad.

Avalehele
14 Kommentaari
Loe veel: