Artur Runge-Metzger kahtleb, kas põlevkivist energia tootmine on kooskõlas eesmärgiga vähendada kasvuhoonegaaside emissiooni 80% võrra. Foto: Vallo Kruuser

Euroopa Komisjoni kliimastrateegia direktor Artur Runge-Metzger andis intervjuus mõista, et siinsel põlevkivitööstusel on jäänud tegutseda ainult mõni aasta. CO2 heitmete vähendamise nõuded saavad minna ainult karmimaks, sest ka eesmärgid on karmid. Runge-Metzgeri tõi Tallinnasse konverents „Kliima Põhja- ja Baltimaade vaatenurgast”.

Missugune näeb EL-i kliimapoliitika välja pärast 2020. aastat?

Euroopa Liit on juba seadnud endale pikaajalise eesmärgi. Tahame vähendada kasvuhoonegaaside emissiooni 2050. aastaks 80–95% võrra. Praegu on meil olemas kliimapoliitika 2020. aastani. Kuid eriti ettevõtjatelt kuuleme, et vaja on seada pikemaajalisi eesmärke, sest on vaja kindlust tulevikuks. Ettevõtjad tahavad teada, milline näeb kliimapoliitika välja pärast 2020. aastat. Meil on taastuvenergia eesmärgid, energiatõhususe eesmärgid, kasvuhoonegaaside vähendamise eesmärgid: kõik ainult 2020. aastani. Siis kõik lõpeb. Ainuke, mis vaatab kaugemale, on Euroopa Liidu heitmekvootidega kauplemise süsteem. Sellega on paika pandud, et lubatav heitmekogus väheneb igal aastal 1,74% võrra. Ja see ei lõpe 2020. aastal.

Loe edasi, mida Artur Runge-Metzger arvab Eesti võimalustest paarikümne aasta pärast endiselt põlevkivist elektrit toota.


Avalehele
38 Kommentaari
Loe veel: