„Ei!”  EL-i juhtide palved ei pannud Valloonia valitsusjuhti Paul Magnette’i vabakaubanduslepet heaks kiitma. Foto: AFP/SCANPIX

Pisike Valloonia sunnib praegu kogu Euroopat hinge kinni pidama. Kuna selle Belgia piirkonna parlament lükkas Euroopa Liidu ja Kanada vabakaubandusleppe (CETA) tagasi, jääb homseks planeeritud pidulik allkirjastamine ära. Pole selge, kas seitse aastat kestnud läbirääkimiste tulemusel valminud lepet tänavu sõlmida suudetaksegi, ehkki kõik teised euroliidu riigid on kokkuleppega päri. Ent föderaalse Belgia seadused nõuavad, et allkirja andmise peavad heaks kiitma riigi piirkondade parlamendid.

Valloonia valitsusjuhi Paul Magnette’i telefon oli viimastel nädalatel punane, sest nii Euroopa Liidu, Belgia kui ka Kanada juhid püüdsid teda ümber veenda. Prantsuse president François Hollande kutsus sotsialistist aatekaaslase eraldi Élysée paleesse külla, et CETA vajalikkusest rääkida. Reedesel Euroopa Ülemkogu istungil püüdsid teda keelitada Itaalia president Matteo Renzi, Euroopa Komisjoni juhid ja teised kõrged poliitikud. Kõik asjata. Reedel Magnette’iga kohtunud Kanada kaubandusminister Chrystia Freeland oli ajakirjanike ette ilmudes sõna otseses mõttes nutma puhkemise äärel. Ta ütles, et on Euroopa juhtides erakordselt pettunud ja sõidab nüüd koju laste juurde, et oma aega vahelduseks mõistlikult kulutada.

Avalehele
21 Kommentaari
Loe veel: