Reuters

Homme ja ülehomme toimub Itaalias referendum mullu vastu võetud Euroopa kõige karmima viljastusseaduse üle.

Pooldan uuenduslikke ravimeetodeid, olen naise tervise tagamise poolt, toetan ise otsustamise õigust ning pooldan spermadoonorlust ja asendus-ema kasutamise võimalust – need on neli küsimust, millele itaallased homsel referendumil “jah” või “ei” vastama peavad.

Itaalia vastne viljastusseadus keelab katseklaasi abil lapsi saada üksikutel naistel ning samasoolistel paaridel. Keelatud on ka embrüote külmutamine või kasutamine teaduses. Steriilsetel või sünnitamist välistavaid haigusi põdevatel naistel pole õigust kasutada asendusema. Seadus annab embrüole kui elavale inimesele ka õiguse elule.

Viljastamisega võiks edaspidi tegeleda vaid riiklikud terviseasutused. Samas ei tohiks, erinevalt senisest, korraga viljas- tada üle kolme munaraku, mis kõik tuleb ka kohe, hoolimata ema tervisest või embrüo elu-jõulisusest, naisele siirata. Arstide hinnangul oleks edukaks kehaväliseks viljastamiseks vaja aga vähemalt 12 munarakku, eriti kui naine on jõudmas 40. eluaastatesse.

Paavst sekkus poliitikasse

Ennekõike kujuneb eelseisev referendum aga katoliikliku ja ilmaliku Itaalia vägikaikaveoks. Möödunud nädalal kutsus vastvalitud paavst Benedictus XVI oma avalikus pöördumises kõiki “tõeliselt ustavaid hingekarjaseid” Itaalia katoliiklastele õhutama rahvast referendumil mitte osalema. Kriitikud vaatlesid seda Vatikani häbematu sekkumisena konstitutsiooni järgi ilmaliku Itaalia poliitikasse.

Seni on paljud viljatud paarid ja eakamad naised kogu maailmast pöördunud Itaalia viljastuskeskuste poole, mis said kuulsaks pärast seda, kui Rooma viljastusteadlane Severino Antinori aitas 63-aastasel naisel siiratud munaraku abil emaks saada.

Referendumi õnnestumiseks peab vähemalt pool Itaalia ligi 50 miljonist hääleõiguslikust kodanikest rahvahääletusel osalema. Juba mitmendat päeva saabuvad kõigile Itaalia mobiiltelefonidele lühisõnumid, millega jah-pooldajad agiteerivad kõiki itaallasi hääletama minema.

Keskaja maiguga alandav seadus

•• Kriitikute sõnul alandab see seadus naisi ja viib Itaalia tagasi keskaega. Enam kui aasta kestnud mõrumaiguline poleemika annab silmad ette isegi 1970. aastail abortide ja lahutuste legaliseerimist saatnud ägedatele vaidlustele.

•• “See seadus läheb vastuollu naiste õigustega. Kui referendum ebaõnnestub ning seadus jõusse jääb, hakkab kirik peagi nõudma abortide keelamist,” ütleb võrdõiguslikkuse minister Stefania Prestigiacomo.

•• Jah-pooldajatega on liitunud ka teadlased, kultuurieliit ja nii parem- kui ka vasakpoolsete vaadetega poliitikuid. Referendumi-vastased poliitikud on koos Vatikani konservatiividega koondunud loosungi alla: “Elu ei tohi panna hääletusele – ärge hääletage!”