Olles tõllaga parlamenti sõitnud, end hermeliini ja kalliskividega kaunistanud, krooni pähe pannud ja saalis troonil istet võtnud, teatas Briti kuninganna Elizabeth II, et peagi kuulutab ta välja uue immigratsiooniseaduse, mis „tagab, et see maa meelitab ligi neid, kes annavad oma panuse, ja tõrjub neid, kes ei anna”. 87-aastasele monarhile noogutasid mõttes kaasa tema ühel käel istunud abikaasa Philip ja teisel käel istunud troonipärija, Walesi prints, kes viimati oli parlamendis ema saatjaks 17 aasta eest.

Kuid ei, prints Charlesi kohalolek ei sümboliseerinud sisserännanute karmima kohtlemise tähtsust. Ta oli seal ilmselt viitamaks, et asub tasapisi võtma suuremat rolli oma ema avalikes kohustustes, nagu nenditi Briti meedias. Ja ei ole ka kuninganna ise pööranud võõramaalaste vastu, vaid ta esitas lihtsalt traditsioonilise parlamendihooaega avava kõne, mis võis küll sisaldada ka talle meelepäraseid mõtteid, kuid oli iga viimase sõnani talle suhu pandud.

Tegemist oli konservatiivide ja liberaaldemokraatide koalitsioonivalitsuse ministrite koostatud valitsusprogrammiga eelolevaks aastaks ehk täpsemini esitleti seaduseid, mida soovitakse selle ajaga vastu võtta. Kuninganna tegi neist teatavaks 15 ja viitas veel vähemalt neljale võimalikule. Kuid kõik nad varjutas üks – uus immigratsiooniseadus, milles omakorda tõsteti esile ligipääsu piiramine toetustele ja tervishoiule ning immigrantide väljasaatmise lihtsustamine.


Avalehele
23 Kommentaari
Loe veel: