Torņakalnsi kerkib Läti ülikooli linnak. Uhkest projektist hoolimata on haridusasutusel küllaga muresid. Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitâtes Preses centrs

Väärikat sajandat sünnipäeva tähistavat Läti ülikooli tabas üks selle suve vastuolulisemaid skandaale. Konflikt hakkas hargnema mais, kui senine rektor Indriķis Muižnieks uuesti ametisse kinnitati. Tähtsat kohta olid ihanud kaks kandidaati: Muižnieks ise ning ettevõtlus-, juhtimis- ja majandusteaduskonna dekaan Gundars Bērziņš.

Sündmuste kulg oli algusest peale heitlik: väitlused venisid viietunniseks ja ülikooli tulevikku puudutav arutelu kiskus üha isiklikumaks. Kõlasid väited, et Muižnieks olevat marionett, ja esitati küsimus, mismoodi on Bērziņš saanud doktorikraadi.

Viimase piisa valas karikasse ülikooli nõukogu esimehe Māris Kļaviņši vaieldav otsus. Ülikooli senat kutsuti kokku, kohale tuli 286 liiget. Kumbki rektorikandidaat ei leidnud piisavat toetust: Muižnieks sai 141 poolt- ja 145 vastuhäält, Bērziņš 128 poolt- ja 158 vastuhäält.

Seaduse järgi valitakse rektor häälteenamusega. Ülikooli valimiskomitee sõnutsi ei osutunud kumbki kandidaat valituks. Kļaviņš tõlgendas seda nii, et võidab see, kes saab rohkem hääli, ja enamuse toetust polegi tarvis. 


Avalehele
9 Kommentaari
Loe veel: