Migrandid Ungari-Serbia piiri ääres Röszke lähedal. Midagi muud peale paari suure prügikasti, paari välitualeti ja mõne kerge telgi siin pole. Foto: Ester Vaitmaa

Rahulikus Ungari piirilinnas Röszkes muutub pilt niipea, kui jõuad päris piiri lähedale. Maaliliste piinlikult puhaste õunapuuaedadega külakeste ja kasvuhoonete asemel on äkki ühele põllule tõmmatud politseilindid ja tumedad kogud istuvad ajutistes varjualustes või kipakates telkides. Maanteel lintide ees kõnnivad täisrelvastuses tursked politseinikud ja hoiavad inimhulgal silma peal. Eemal, seal, kus jookseb raudtee, on üle kilekotiräbalate ja veepudelitega kaetud põllu näha uut paari- kümnepealist inimsalka, kes läheneb tuima järjekindlusega. Uued piiriületajad lähenevad nn esmasele kogumispunktile, kus nad pannakse bussidesse ja viiakse järgmisse peatuspaika esmasesse kontrolli.

See meenutab justkui suurt baaslaagrit. Pildistada-filmida seal ei lubata ning tuletatakse seda õlale koputades meelde. Milline laager välja näeb? Piirdeaia taga on tumedad seinteta telgid. Nende varikatuste all on näha sadu inimesi salguti istumas. Maa-ala ümber kõnnivad politseinikud.

Avalehele
19 Kommentaari
Loe veel: