Malta peaminister Joseph Muscat ütleb intervjuus, et Eesti on rändekriisis mõistlikult käitunud, ent saareriigi elanikud tunnevad end põgenikeprobleemiga üksi jäetuna. Foto: Madis Veltman

Juhuse tahtel sai äsja ametisse astunud peaministri Jüri Ratase esimeseks väliskülaliseks Malta peaminister Jo-seph Muscat. Eestist veel tillukesema saareriigi valitsusjuhi tõi teisipäeval Tallinnasse tõsiasi, et tema kanda on EL-i eesistumine vahetult enne Eesti korda ehk järgmise aasta esimeses pooles. Rääkisime Stenbocki majas Muscatiga Maltat otseselt puudutava Vahemere rändekriisi lahendamisest, USA ja Euroopa suhetest ning Brexitist.

Euroopa jaoks on üks olulisemaid küsimusi rändega toimetulek. Malta asub Vahemeres ja on põhimõtteliselt n-ö rinderiik. Kas kavatsete EL-i eesistumise perioodil migratsiooniküsimusega edasi tegeleda, et leida lahendus Liibüast üle mere tulevate paadivoogude peatamiseks, aga ka EL-is rändekoorma jagamiseks?

Esiteks ma ei usu, et on olemas n-ö hõbekuul, mis lahendab kõik probleemid. Maltal on oma kogemus ja oleme rändekriisiga tegelenud juba vähemalt kümnendi vältel. Suurema osa sellest ajast on maltalased tundnud end üksi jäetuna, silmitsi sadade saabujatega.

Avalehele
10 Kommentaari