NASA kosmoseaparaat Mars Reconnaissance Orbiter tuvastas Marsi pinnal suurtes kogustes külmunud olekus veemolekule, seni oli meie naaberplaneedilt leitud valdavalt külmunud süsinikdioksiidi, vahendas BBC.
"See veemaht on võib-olla võrreldav sellega, mis Maal asub Gröönimaa jääkilbis," märkis Arizona ülikooli teadlane Shane Byrne.
NASA avaldatud fotodelt on näha, et Arcadia Planitial asuva 12-meetrise läbimõõduga kraatri serval olev valge aine kaob teatud aja jooksul. Planeedi ümber tiirlev kosmoseaparaat tuvastas valges jäätunud aines vee olemasolu keemiliselt.
"Mida niiskem on Marsi atmosfäär, seda suuremal alal leidub stabiilset jääd," tõdes Byrne.
Kosmoseaparaat tuvastas ka viis uut väikest meteoriidikraatrit, mille läbimõõt ulatub keskmiselt mõne meetrini.
"Nende kraatrite asukohale tuginedes saame me öelda, kui palju leidus Marsi atmosfääris hiljuti vett ja tundub, et seda oli seal rohkem kui praegu," lisas Byrne, kelle sõnul võis veel paarikümne tuhande aasta eest leiduda Marsi atmosfääris peaaegu kaks korda rohkem vett kui tänapäeval.
Jälgisid jää kadumist kraatri servadel, eeldasid teadlased, et tegu oli väga puhta ainega. Teadlaste väitel oleks sulamine leidnud aset palju aeglasemalt, kui jää koosseisus oleks olnud tolmu või muid ühendeid, mistõttu nad on veendunud, et naaberplaneedil võis veel 10 000 aastat tagasi valitseda suhteliselt niiske kliima.