Foto: Eero Vabamägi

Välisminister Urmas Paet avaldas täna veendumust, et hetkel on kõige tähtsam vältida Ukrainas sündmuste edasist väljumist Krimmi piirest.

"Kogu Ukrainat vaadates on oluline vältida seda, et pingete eskaleerumine võiks tõsiselt toimuda veel kuskil mujal," rõhutas Paet välisministeeriumis toimunud pressikonverentsil. "Selleks on oluline rahvusvahelise kohaoleku suurendamine," lisas ta.

Paeti sõnul oleks kiiremas korras vaja, et üle Ukraina hakkaks tööle laialdane OSCE vaatlusmissioon. Kuid ta tõdes, et selle käivitamine võib olla problemaatiline, sest Venemaa on organisatsiooni liige ja seal langetatakse otsuseid kõikide liikmete nõusolekul.

Teise võimalusena nägi Paet, et Euroopa Liit võiks rahvusvahelise kohaloleku suurendamise võtta enda peale. "On ju võimalik tugevdada Kiievis asuvat EL-i esindust, rajada mujale Ukrainasse selle büroosid," sõnas Paet.

Välisminister viitas, et rahvusvaheliste organisatsioonide kohalolekut Ukrainas, mis vähendaks Venemaa soovi seal veelgi laiemalt sekkuda. "Krimmis jäi rahvusvaheline kogukond hiljaks ja seda tulemust me näene nüüd," nentis Paet kibedalt.