Foto: AFP/SCANPIX

HÜVASTIJÄTT. Esmaspäeval maeti Pariisis Prantsusmaa endine president Jacques Chirac, kes lahkus 86-aastasena. Invaliidide kiriku õuel ja Saint-Sulpice’i kirikus toimunud tseremoonial osalesid koos president Emmanuel Macroni ja valitsusjuhi Édouard Philippe’iga kõik Prantsusmaa varasemad presidendid ja peaministrid.

Kõrgete väliskülaliste seas olid USA ekspresident Bill Clinton, Saksa president Frank-Walter Steinmeier, Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja veel umbes 50 endist ja praegust riigijuhti. Kohal oli ka Vene president Vladimir Putin, keda Chirac oli nimetanud üheks oma parimaks sõbraks. Pärast matuseid kutsus Macron enamiku külalisi presidendipaleesse peielauale, ent Putin lendas sel ajal juba koju tagasi.

Chirac oli võimul kaks ametiaega aastatel 1995–2007. Enne seda oli ta ka kahel korral peaminister. Chiraci valitsusaega jäid euroliidu ja NATO laienemine ning USA-Prantsuse suhete halvenemine 2003. aastal puhkenud Iraagi sõja tõttu. Sõda rikkus suhteid ka Chiraci ja Ida-Euroopa liidrite vahel, kes jätsid USA juhitud invasiooni toetades Chiraci sõnul kasutamata „suurepärase võimaluse vaikida”. EL-i 2004. aastal toimunud laienemist see siiski ei mõjutanud. Pärast poliitikast lahkumist mõisteti Chirac 2011. aastal süüdi korruptsioonikuritegudes, kuid ta pääses tingimisi karistusega.