Armeenia väed Mägi-Karabahhis Martakerti linnas. Nädalavahetusel toimusid rasked sõjalised kokkupõrked, milles hukkunuid ja vigastatuid oli nii Armeenia kui ka Aserbaidžaani poolel. Kellele süttinud konflikt kasulik on ja miks see just nüüd eskaleerus, ei ole aga täpselt selge. Foto: AFP/SCANPIX

Kui Mägi-Karabahhis saabub kevad ja lumi sulab, on seal traditsiooniks saanud, et Armeenia kontrollitavaid alasid ja Aserbaidžaani lahutavat kontrolljoont natuke tulistatakse. Sellega on ikka meelde tuletatud, et Mägi-Karabahhi konflikt pole sugugi nii külmutatud, nagu seda tihti kirjeldatakse. Tuline vimm pole armeenlaste ja aserite põuest kadunud – seda isegi üle kahekümne aasta vältel, mis on möödunud sellest, kui nendevaheline päris sõda ebamugava relvarahuga lõpetati.

Aga kevadine kõmmutamine on alati olnud pigem sümboolne. Igatahes kindlasti mitte selline, mis lahvatas kontrolljoonel ööl vastu laupäeva ja kujutas endast sõjalisi operatsioone maal ja õhus. Kindel fakt on aga see, et nädalavahetusel toimusid rasked sõjalised kokkupõrked, milles hukkunuid ja vigastatuid oli mõlemal poolel. Väga täpselt pole aga toimunut võimalik kirjeldada, sest nii Aserbaidžaan kui ka Armeenia käivitasid kiiresti oma propagandamasinad, mille vahendatusse tuleb mööndustega suhtuda.

« Avalehele 10 Kommentaari