Witold Waszczykowski sõnul pole vahet, kas liitlaste suuremat kohalolekut nimetatakse alaliseks või roteeruvaks. Peaasi et kohalolek tagaks heidutuse. Foto: REUTERS/SCANPIX

Sel suvel toimub Varssavis oluline NATO tippkohtumine, millelt Eesti ja teised Ida-Euroopa riigid ootavad otsustavaid samme oma julgeoleku kindlustamiseks. Kohtumist võõrustab Poola valitsus, mille esindaja välisminister Witold Waszczykowski saabub täna Tallinna, et arutada algaval Lennart Meri konverentsil tippkohtumist ja regiooni julgeolekuolukorda. Minister vastas enne Tallinna jõudmist Eesti Päevalehe julgeolekuteemalistele küsimustele.

Pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse on Poola kutsunud üles suurendama NATO tähelepanu oma idatiivale, sealhulgas Balti riikidele. Praegune Poola valitsus on sellest rääkinud väga häälekalt. Kas te arvate, et Venemaa võib mõelda NATO-le siin piirkonnas sõjalise väljakutse esitamisest?

Oma analüüsis ei keskendu me sellele, mida Venemaa mõtleb, vaid sellele, mida ta tegelikult teeb. Ja faktid on selged: NATO-Vene suhetest olenemata jätkab Venemaa oma sõjaliste võimete arendamist alliansi idatiival. On väga oluline märkida, et Venemaa militariseerimisprogramm algas tükk aega enne Ukrainasse tungimist. See protsess on käinud vähemalt 2008. aastast saadik. Me jälgime kasvavat militariseeritust Kaliningradi oblastis ning Pihkva ja Peterburi oblastisse paigutatud relvajõudude suurenemist. 

Avalehele
66 Kommentaari
Loe veel: