Dominique Reynié ütleb, et populism on poliitiline äri, mis ilmub välja muutuste ja kriiside ajal. Foto: Ilmar Saabas

Pärast Brexitit ja Donald Trumpi USA presidendiks valimist räägitakse populismi tõusust. Kas te näete, et paremäärmuslik partei Front National ehk Rahvusrinne võib võita ka Prantsusmaal tuleval kevadel toimuvad valimised?

Tõesti, populismi ja protestimeelsuse laine destabiliseerib demokraatiat kõikjal maailmas. Näeme seda ka Austrias, Itaalias, pea kõikjal Euroopas. Prantsusmaa ei ole erand. Vasakpoolsed parteid on raskustes, sest nad on praegu võimul ja neid kritiseeritakse, sest nad pole saavutanud seda, mida tahtsid – on palju töötust ja sotsiaalprobleeme. Parempoolsete presidendikandidaadiks saab endine peaminister François Fillon, kes läheb Rahvusrinde Marine Le Peni vastu. Praegu ei suuda ma ette kujutada, et Le Pen võidab.

On Rahvusrinde toetus pärast Trumpi võitu suurenenud?

Ei. Marine Le Peni toetus on 24% ringis, mis on küll päris suur. Filloni toetus on 27–28%. Valimiste teises ringis, kui neid vastakuti ette kujutada, võidaks Fillon küsitluste kohaselt umbes seisuga 65 : 35. Aga see ei ole tegelikult piisav. Sest pärast presidendivalimisi on vaja ka parlamendis saada saadikute enamus. Presidendivalimiste teine ring toimub maikuus, parlamendivalimised kohe pärast seda juunis. Kui presidendil ei ole parlamendis enamust, ei ole tal mingit võimu. Ja Rahvusrinne võib saada palju saadikukohti. Parempoolsed võivad jääda väga nõrgukese enamusega.

« Avalehele 134 Kommentaari