Vene relvajõudude provokatsioonid algasid Krimmis juba möödunud nädalal, kuid ometi paistab, et president Vladimir Putini otsustavaid samme Ukraina tükeldamiseks ei osatud ette näha. Nii Ukraina uus valitsus kui ka NATO ja EL-i liikmesriigid väljendasid küll sügavat muret, kui Vene väeüksused hakkasid demonstratiivselt oma Krimmi baasidest välja sõitma, kuid ei olnud ilmselt valmis sündmuste ülikiireks arenguks nädalavahetusel.

Laupäeval suutis Moskva mõne tunniga korraldada Krimmis operatsiooni, mis sarnaneb äravahetamiseni Nõukogude Liidu külma sõja aegse sekkumisega Ungaris, Poolas ja Tšehhoslovakkias. Kaks päeva varem oli enamjaolt venekeelsete elanikega Krimmi autonoomse omavalitsuse võimutüüri juurde upitatud paduvenemeelne Sergei Aksjonov. Kohaliku võimupöörde asjaolud on seni üpris segased. 2010. aastal toimunud valimistel suutis Aksjonovi juhitav Venemaa Ühtsuse Partei Krimmi seadusandlikus kogus saada kõigest kolm kohta sajast.

Loe edasi, millest rääkisid rekordiliselt pikas telefonikõnes Putin ja Barack Obama ning mida reaalselt on lääneriigid Ukraina olukorra suhtes ette võtnud.

Avalehele
36 Kommentaari
Loe veel: