Noormees lehvitab Soome lippu Helsingi meeleavaldusel, kus tuhanded protestisid rassismi ja multikultuursuse ründamise vastu. Foto: AFP/SCANPIX

Umbes 15 000 inimest nõudsid teisipäeva õhtul Soomes Helsingi Kansalaistoril lõppu rassismile. Meeleavaldusest, kus lavale astusid nii poliitikud kui ka muusikud, sai palju suurem protestiüritus, kui keegi oskas ette kujutada. Kõigest paari päevaga korraldatud ürituse põhjus oli varemgi pehmelt öeldes vastakate ütlemiste ja tegudega hakkama saanud Põlissoomlaste partei ja Eduskunta liikme Olli Immoneni reede õhtul Facebooki leheküljele ilmunud ingliskeelne postitus: „Ma unistan tugevast ja julgest rahvast, kes alistab selle luupainaja nimega multikultuursus. See inetu mull, milles meie vaenlased elavad, lõhkeb üsna varsti miljoniks väikeseks tükiks. Meie elud on läbi põimitud väga karmil ajal. Need on päevad, mis jätavad igaveseks märgi meie rahvaste tulevikule. Mul on tugev usk oma kaasvõitlejatesse. Me võitleme oma kodumaa ja ühe tõelise soome rahva eest lõpuni. Võit saab olema meie.”

See postitus vallandas kiiresti pahameele nii ühiskonnas laiemalt kui ka poliitiliste kolleegide seas opositsioonist valitsuspartneriteni. „Ma tahan, et Soome areneks avatud, lingvistiliselt ja kultuuriliselt rahvusvahelise maana. Ma ei saa leppida Immoneni märkustega,” ütles Twitteris peaminister Juha Sipilä. „Multikultuursus on väärtus. See on kõik, mis mul öelda,” kommenteeris rahandusminister Alexander Stubb.

« Avalehele 30 Kommentaari
Loe veel: