USA president Donald Trump teatas kolmapäeva õhtul eetrisse läinud telepöördumises, et Euroopa reisijad on USA-sse koroonaviirust toonud ja seega tuleb lennud ära jätta. Foto: Doug Mills/AP

USA president Donald Trump andis kolmapäeval teada, et 30 päeva jooksul ei pääse USA-sse Schengeni viisaruumi kuuluva 26 riigi reisijad. Lennud Suurbritanniaga jätkuvad. Erandiks on USA kodanikud, alalised elanikud ja nende perekonnaliikmed, kuid ka näiteks Schengenisse mittekuuluvad Iirimaa ja Rumeenia.

Trump süüdistas Euroopat selles, et siinsete riikide esialgne lõtv reageering on USA-s kasvatanud koroonaviirusesse nakatunute arvu. Ta väitis ka tõendeid esitamata, et ookeani taga tekkis suur hulk uusi haiguskoldeid, mille põhjustajad olid just Euroopast pärit reisijad. Ekspertide sõnul pole reisipiirangute kehtestamisest suurt kasu, sest kõige paremal juhul lükkavad nad epideemia puhkemist vaid mõnevõrra edasi.

„Ta laseb meid kõiki tappa...”

„Minu ettevaatliku retoorilise analüüsi järgi laseb ta meid kõiki ära tappa,” teatas Trumpi sõnavõtu järel USA endise presidendi Barack Obama kunagine kõnekirjutaja David Litt. USA-s on koroonaviiruse juhtumeid registreeritud umbes 1300 ja tõenäoliselt ajendas Trumpi otsust viimaste päevade juhtumite arvu suur kasv.

Aasia aktsiaturud ja Wall Street reageerisid Trumpi teatele valuliselt ning investorid pole veendunud, et Trumpi välja kuulutatud 250 miljardi dollari (223 miljardit eurot) suurusest abipaketist piisab, et maailma suurimat majandust varitsevate ohtude eest säästa, teatas Briti väljaanne The Guardian.

Minu ettevaatliku retoorilise analüüsi järgi laseb ta meid kõiki ära tappa...

USA president pole otsinud teiste riigijuhtidega koostöövõimalusi, et kujundada ühist vastust, vaid on eelistanud reklaamida piirimüüri ja ignoreerida omaenda meditsiiniekspertide teadusel põhinevaid nõuandeid, kirjutas eile The New York Times’is Londoni büroo juht Mark Lander.

Lander lisas, et süükoormat ei saa siiski asetada ainult Trumpi või riigijuhtide õlule, sest oma osa mängib ka uue viiruse kuratlik olemus. „See on pidanud vastu meetmetele, millega riigid on varasemate globaalsete nuhtluste vastu võidelnud. Viiruse ülekandumine on saladuslik ja levik visa ning see on toonud kaasa metsikult reaktsioone,” kirjutas Lander.

Analüüside võtmisel puuduvad ühised standardid, avalike ürituste ärajätmine ja karantiinid on inimeste ärevust vaid kasvatanud ning nende usku juhtide vastu murendanud. Samal ajal on hoobi saanud nii pakkumine kui ka nõudlus: iPhone’i tehased Hiinas on kinni, Veneetsias kõiguvad kanalitel tühjad gondlid, reisijad loobuvad kruiisidest ning hotelli- ja lennubroneeringutest. Lander rõhutas, et tegu on uue nähtusega, mis ei pruugi alluda abinõudele, millega valitsused võitlesid 2008. aasta majanduskriisi ja 2001. aasta terrorirünnaku tagajärgedega.

„Selle kriisi olemus on 2008. aasta omast erinev, sest traditsioonilised meetodid ei ole niivõrd tõhusad,” teatas USA sõltumatu mõttekoja Council on Foreign Relations juht Richard Haass. „Isegi kui USA võtaks liidrirolli, poleks tavapärane strateegia eriti asjakohane,” lisas ta.

Cambridge’i ülikooli viroloogiaekspert Chris Smith on toonud esile, et nüüdse viiruse puhul on isegi ühe riigi haigestumisstatistika võrdlemine teisega keeruline, sest analüüsimise protseduurid on erinevad. Sama kehtib ka diagnoosimiskriteeriumide kohta. Näiteks Hiinas sööstis nakatunute arv kõrgustesse, kui seal hakati nakatumist lugema sümptomite, mitte laboritestide järgi.

Euroopa on hämmingus

Euroopa reageeris Trumpi otsusele hämmeldusega. CNN teatas, et Euroopa suursaadikuid Washingtonis ei hoiatatud Trumpi teate kohta ette, kuigi nad on viimastel päevadel olnud USA administratsiooniga kontaktis. Väidetavalt polnud ka USA väliministeerium Trumpi sõnumiga kurssi viidud.

Ent koostöö lõppeb, kui asi puudutab meditsiinivahendeid, nagu näiteks näomaskid ja respiraatorid.

Euroopa ülemkogu eesistuja Charles Michel teatas, et EL hindab olukorda, kuid rõhutas, et majandushäireid tuleks igal juhul vältida. „Euroopa on rakendanud kõiki vajalikke meetmeid COVID-19 viiruse leviku ohjeldamiseks,” lisas ta.

EL-i riikide juhid olid teisipäeva õhtul leppinud pärast kolmetunnist videosilla vahendusel toimunud arutelu kokku, et tuleb luua 25 miljardi euro suurune investeerimisfond ja lõdvendada reegleid, mis kehtivad suuri kahjusid kandvatele lennufirmadele.

Ent koostöö lõppeb, kui asi puudutab meditsiinivahendeid, nagu näiteks näomaskid ja respiraatorid. Saksamaa, Tšehhi ja teised riigid on selle valdkonna vahendite ekspordireegleid karmistanud, et hoida neid enda kodanike jaoks. Seega lükkas Saksamaa Itaalia abipalve tagasi. Kuid ei kulunud palju aega, kui Hiina pakkus Roomale ise kaks miljonit näomaski ja 100 000 respiraatorit.

Koroonaviirusesse nakatunute arv maailmas on ületanud 126 000 piiri ja surnud on üle 4600 inimese. Hiinas on endiselt enim surnuid, kuid eile teatas Peking, et eelneva ööpäeva jooksul registreeriti vaid 15 uut nakatumist.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!