Türgi president Recep Tayyip Erdoğan unistab, et tema riik laiuks pea sada aastat tagasi plaanitud piirides. Foto: AP/SCANPIX

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan sarnaneb üha rohkem oma Vene kolleegi Vladimir Putiniga. Opositsiooni tegevusvõimalused muutuvad üha ahtamaks ja presidendi ümber süveneb isikukultus. Tõenäoliselt toimub juba kevadel põhiseaduse muutmise referendum, millega antakse täitevvõimu ohjad presidendi kätte ja tehakse praegugi faktiliselt kehtiv olukord ametlikuks.

Paralleelid Venemaaga jätkuvad ka välispoliitikas. Türgi sõdurid täidavad määramata ajani ülesandeid Iraagis ja Süürias, ehkki sealsed valitsused nõuavad nende lahkumist. Lääne pool provotseerivad Türgi sõjalennukid regulaarsete õhupiiri rikkumistega oma ametlikku NATO liitlast Kreekat. Avalikes kõnedes väljendavad Erdoğan ja teised juhtpoliitikud järjest kõvema häälega nostalgiat Osmanite impeeriumi järele, mis valitses hiiglaslikku maa-ala Balkanist Iraagini. Samuti on riigil oma nn kaasmaalaste poliitika, mis apelleerib Türgi õigusele kaitsta naaberriikides elavaid turgi rahvaid.

Avalehele
149 Kommentaari
Loe veel: