Ukraina ülemraada liige ja uuriv ajakirjanik Sergi Leštšenko näitas suvel Regioonide Partei musta kassa lehekülgi ka avalikkusele. Suvi läbi kuulsid ukrainlased igal nädalal uusi üksikasju üüratust altkäemaksusüsteemist, mis kindlustas eelmise presidendi Viktor Janukovõtši võimu. Foto: REUTERS/SCANPIX

Ukraina ühe mõjukama sõltumatu nädalalehe toimetusse jalutas mai lõpus endine Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) asejuht Viktor Trepak ja teatas, et soovib ajakirjanikele rääkida poliitilisele korruptsioonile valgust heitvast eriti tõsisest materjalist. President Petro Porošenko oli Trepaki poolteist kuud enne seda ametist vabastanud.

Intervjuu ilmus kaks päeva hiljem ja selles räägitu võis esmapilgul päris uskumatu tunduda. Trepak kinnitas, et olevat oma allikalt saanud Ukraina endise presidendi Viktor Janukovõtši Regioonide Partei musta kassa kulutusi kajastanud arveraamatu. „See kujutab endast suurt dokumentide kogumit, mis kinnitab võimude totaalset korrumpeeritust. Arveraamatus on kajastatud korruptiivsed maksed, mis tehti n-ö ühiskassast, see tähendab Regioonide Partei musta raha liikumine. Esimest korda saavad õiguskaitseorganid enda kätte mitte üht või paari kuritegu käsitleva materjali, vaid andmed pikaaegset süsteemset korruptsiooni korraldanud struktuuri kohta, mis põhines ühel erakonnal,” ütles Trepak. SBU endine juht ei rääkinud üksikasjadest, kuid tema sõnum oli, et ta on andnud arveraamatu uurida Ukraina äsja loodud korruptsioonivastase võitluse agentuurile (NABU), ja tutvustas seetõttu tema kätte sattunud märkmeid üksnes üldiselt.

« Avalehele 61 Kommentaari