1274. aastast pärit Vatikani reeglite järgi toimub hääletamine lukustatud ruumis ehk konklaavis (conclave – lad k), milleks on läbi aegade olnud Sixtuse kabel.

Konklaavi – mis teisenenud tähenduses tähendab kirikujuhtide kogu – kuuluvatel alla 80-aastastel kardinalidel on igasugune suhtlemine välismaailmaga keelatud. Kui nad oma saladusvannet murravad, visa- takse nad kirikust välja. Nad ei tohi konklaavi võtta mobiiltelefoni, sülearvutit ega ühtki video- või helisalvestusvahendit.

Johannes Paulus II ettekirjutuste järgi 1996. aastast ei ööbi konklaavi liikmed enam Sixtuse kabeli lähedal väikestes tubades, millest paljudes puudus veevärk, vaid Vatikani lähedal Santa Marta moodsas võõrastemajas. Sealt viiakse nad hääletama arvatavasti bussiga. Vaatlejad sosistavad Vatikani kuluaa- rides juba: kas nii saab ikka tagada, et info valijameestelt vahepeal ei leki?

Tseremooniameister monsenjöör Piero Marini teatab ka, et Johannes Paulus II soovi järgi toimub hääletamine küll Sixtuse kabelis, kuid konklaavi käsutuses on veel suur osa teisi ruume Vatikani lossis.

Kui uus paavst on valitud ja Sixtuse kabelist peaks selle märgiks tõusma valge suits, lööb Vatikan sel puhul esimest korda ajaloos Peetri kiriku kella.

Eile kinnitas Vatikani esindaja, et paavst tegi ka 15 lehekülje pikkuse testamendi, mida kardinalid on lugenud, kuid mis avaldatakse täna.